Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Machinace s daní: Ozdravné pobyty VZP stojí až o pětinu více

Investice 21.04.2014 | 16:15 0 Komentářů

Všeobecná zdravotní pojišťovna platí cestovní kanceláři za ozdravné pobyty desítky milionů navíc. Kvůli neoprávněně vykázané dani.

Machinace s daní: Ozdravné pobyty VZP stojí až o pětinu více

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej poskytl redakci Aktuálně.cz v plném znění.

Praha – Obyčejná finta, jak vysát z veřejných peněz až o pětinu víc.

Tak označují daňoví poradci smlouvu, kterou podepsala se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ostravská cestovní kancelář Kovotour plus. Pro největší pojišťovnu v zemi každoročně zajišťuje ozdravné pobyty pro malé astmatiky.

Projekt, který je mezi lidmi známý jako Mořský koník, pro pojišťovnu zajišťuje nejméně čtrnáct let. A vydělává na něm stamiliony. Třeba v následujících třech letech by jí měla VZP podle smlouvy zaplatit i s daní celkem 248 milionů korun. Bez daně jde o sumu 205 milionů.

Jenomže právě tady je podle odborníků problém. Pojišťovna firmě zbytečně vyplácí desítky milionů navíc. Kvůli neoprávněně vykázané dani.

„Pro cestovní kanceláře platí zvláštní režim. Na daňovém dokladu je zakázáno vyčíslit vlastní daň z přidané hodnoty,“ uvádí se například v odborném stanovisku Jana Rambouska z komory daňových poradců ČR, který má redakce Insideru k dispozici.

Cestovní kanceláře podle něj neodvádějí státu jednadvacet procent z celkové ceny zájezdu. Daň vypočítávají jenom z přirážky, kterou si samy stanovily. „Částka se obvykle pohybuje v rozmezí 2 až 8 procent,“ tvrdí daňový poradce.

Pokud si společnost Kovotour plus řekla o celou jednadvacetiprocentní daň z 248 milionů, postupovala podle něj v rozporu se zákonem.

Omyl nebo záměr?

A nejen to. „Pokud potom odvede daň podle platných zákonů, dojde k odvodu nikoliv v sazbě 21 procent, jak deklaruje, ale v reálné sazbě 2 až 8 procent. Tím bude navýšena cena bez daně jako základního hodnoticího kritéria pro výběrové řízení, aniž by to mohl zadavatel zjistit,“ píše Rambousek. Nelze podle něj vyloučit to, že jde o chybu záměrnou.

Souhlasí s ním i další oslovení kolegové. „Je to tak,“ potvrzuje například daňový poradce z Bystřice pod Hostýnem Jan Pořízka.

Cestovní kancelář se proti nařčení ohrazuje. „Nejednalo se o chybu, ale pouze o výklad. Dodavateli by se vždy účtovala jen opravdová výše daně dle cestovní služby,“ tvrdí Jan Hájek z cestovní kanceláře Kovotour.

Všeobecná zdravotní pojišťovna sice chybu připouští, ale jen částečně. Daň byla podle mluvčího VZP Oldřicha Tichého skutečně vyčíslena nesprávně, pojišťovna to ale napravila. „Z důvodu nepřesného výpočtu daně byl sjednán dodatek ke smlouvě,“ vysvětluje Tichý. V tomto dokumentu se už o konkrétní dani nemluví.

Dodatek potvrdil úmysl

Jenomže podle Rambouska dodatek nic nevyřešil. Jen prokázal úmysl. „Celý dodatek svědčí o propojenosti obou stran zlegalizovat smlouvu, která musí být zrušena, a výběrové řízení buď vyhodnoceno jinak, nebo zopakováno,“ uvádí.

Daň se totiž podle něj v oblasti cestovního ruchu počítá vždy shora. To znamená, že nejprve musí být známa cena zájezdu včetně daně, a teprve z této částky se vypočítá daň směrem dolů. „Přičemž základem daně je pouze vlastní marže,“ uzavírá.

Mořský koník, jak se nazývají ozdravné pobyty k moři, na sebe neupoutal pozornost poprvé.

Mrtvé duše u moře

V roce 2011 například vzbudilo rozruch to, že na inspekční cestu k dětem vyjelo do Řecka a do Chorvatska celé vedení pojišťovny – osm lidí. Doprovázeli je i dva delegáti z cestovních kanceláří. „Bylo nás osm a na cestách jsme strávili týden,“ přiznal tehdy jeden z členů expedice – poslanec za TOP 09 a člen dozorčí rady Martin Gregora.

Při zájezdu podle něj došlo i na výlety a koupání.

Tentýž rok navíc Nejvyšší kontrolní úřad odhalil, že pojišťovna platila cestovkám i za neobsazená místa. Cestování „mrtvých duší“ začalo v roce 2007 při zájezdu do Černé Hory. „VZP uhradila za neobsazená místa celkem 322 tisíc eur – podle tehdejšího kurzu přes devět milionů korun,“ stojí ve zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu.

Při pozdější cestě do Řecka VZP vyplatila šest a půl milionu za 620 neexistujících dětí. Podobně pojišťovna účtovala i o rok později. V součtu částka vychází na 24 milionů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.