Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Luděk Niedermayer – změní finanční krize svět financí?

Luděk Niedermayer, bývalý viceguvernér ČNB a člen bankovní rady mluvil o stavu světové ekonomiky a jejím vlivu na českou ekonomiku, o budoucnosti eura v ČR a o tom, se může projevit současné situace na růstu naší ekonomiky a finančním sektoru.

Podle posledních údajů je světová, resp. US ekonomika v krizi už déle než rok, nicméně prvním jasným důkazem byl až pád banky Lehman Brothers. Na českou ekonomiku zatím krize nemá až taký vliv, ale pokles ekonomiky ze šesti procent až někde k nule bude znamenat ztráty v přidané hodnotě v řádech stovek miliard dolarů. I když navenek působí ekonomika ČR stabilně, nikdo neumí odhadnout, jak se zpomalení přemítne do makroekonomických čísel.

Současným nejvýraznějším problémem je tak zejména posilování koruny, které znamená velké problémy pro exportně zaměřenou ekonomiku, jako ČR je. Mezi očekávané problémy pak patří zpomalení růstu, nedostatek peněz mezi bankami, pokles spotřebitelských výdajů a již zmiňovaná silná korun. Krize by pak měla být startérem pro řešení otázek v oblasti penzí a zdravotnictví.

Dalším zdrojem nejistoty je také nedokonalý daňový systém a nejasná pozice vůči EU. Samostatnou kapitolou je pak přijetí eura, na něž jsme stále více připraveni zejména díky větší flexibilitě ekonomiky (i když krize způsobí větší problémy při splňování kritérií) a určitě by nám to prospělo. Pan Niedermayer rovněž připomněl, že se nacházíme v první historické krizi samostatné ČR, kterou si vlastně importujeme, ale nedokážeme se jí bránit.

Co se týče rozdílnosti krize v EU a USA, Evropa může doplatit na menší soudržnost a menší efektivitu trhu. Evropa je navíc závislá na ekonomikách třetích zemí, kde se krize také projevuje ve velkém. Problémem do budoucna mohou být přehnané rozsáhlé balíčky, které by situaci mohly ještě zhoršit. Není jedno co v této situaci dělají jednotlivé vlády a je nutné nepřijímat opatření, která nejsou dlouhodobě udržitelná. Pozitivním faktem prozatím je, že se neklouzává k protekcionizmu.

Niedermayer rovněž uvedl, že jsme sice svědky globální recese, ale dopady budou na různé sektory jiné. Některé sektory na tom mohou také vydělat, vždy však bude záležet na samotných firmách v rámci sektorů. V dobrém sektoru totiž špatné firmy přežijí jen stěží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.