Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Lucembursko zveřejní daňové dohody, má to však podmínku

Investice 09.12.2014 | 23:52 0 Komentářů

Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ), které jako první o dohodách umožňujících placení velmi nízkých daní informovalo, v úterý uvolnilo údaje o dalších firmách, jichž se to týká.

Lucembursko zveřejní daňové dohody, má to však podmínku

Lucemburk – Lucembursko zveřejní podrobnosti svých kontroverzních daňových dohod se zahraničními firmami, pokud o to vlády z jejich domovských zemí požádají

Informovalo o tom v úterý lucemburské ministerstvo financí. Materiály tamního finančního úřadu prý nejsou tajné a oficiálně už o ně požádala například Belgie.

Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ), které jako první o dohodách umožňujících placení velmi nízkých daní informovalo, v úterý uvolnilo údaje o dalších firmách, jež vstřícnost lucemburských úřadů využívaly.

Aféra kolem nadstandardních dohod v Lucembursku, díky nimž velké společnosti ušetřily miliardy eur na daních, se rozhořela minulý měsíc. ICIJ tehdy přišlo s výčtem 340 nadnárodních firem, které takto v minulosti postupovaly. Patřily mezi ně například Apple, Amazon, Ikea, Pepsi či Axa.

V úterý sdružení nově popsalo mechanismy dohod týkajících se dalších 38 firem, včetně společností Disney, Skype, Bombardier, Telecom Italia či Koch Industries.

Kvůli skandálu se v minulých týdnech otřásly evropské instituce, protože nový šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker byl dlouhá léta lucemburským premiérem a nese za dohody politickou odpovědnost. Juncker sice ustál hlasování o vyslovení nedůvěry v Evropském parlamentu, ale vyšetřování celé kauzy běží dál. Lucemburské úřady trvají na tom, že dohody byly zcela legální.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.