Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Loňský přebytek řeckého rozpočtu zůstal hluboko pod plánem

Investice 16.03.2015 | 19:30 0 Komentářů

Podle řeckého ministerstva financí byl podstatně horší výsledek způsoben výpadkem rozpočtových příjmů ke konci roku v objemu 3,9 miliardy eur.

Loňský přebytek řeckého rozpočtu zůstal hluboko pod plánem

Atény – Řecko dosáhlo loni v primárním rozpočtu, který nezahrnuje splátky dluhů, přebytku jen 0,3 procenta hrubého domácího produktu, což bylo výrazně pod úrovní dohodnutou s mezinárodními věřiteli.

Oznámilo to v dnešních údajích řecké ministerstvo financi. Předešlá konzervativní vláda odhadovala, že přebytek dosáhne slíbené úrovně 1,5 procenta HDP.

Podle ministerstva byl podstatně horší výsledek způsoben výpadkem rozpočtových příjmů ke konci roku v objemu 3,9 miliardy eur (106 miliard Kč). Ke konci minulého roku se začalo Řecko propadat znovu do finanční nestability v obavách z toho, že výsledek parlamentních voleb na konci ledna povede k odchodu země z eurozóny.

V lednu zaznamenaly řecké daňové příjmy prudký propad a ještě v únoru byly nižší, než se plánovalo. Řekové na přelomu roku ze strachu z výsledku voleb masově odkládali placeni daní.

Předešlé řecké vlády se s věřiteli dohodly, že letos bude mít primární rozpočet přebytek ve výši tří procent hrubého domácího produktu. Nová radikálně levicová vláda premiéra Alexise Tsiprase se snaží vyjednat snížení tohoto závazku, aby získala peníze na plnění svých předvolebních slibů.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) dostalo ve dvou kolech slíbeno celkem 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč).

Druhý záchranný program mu eurozóna v únoru prodloužila o čtyři měsíce, výplatu zbývajících peněz ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.