Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Lidé jsou kvůli chybě bez práce i peněz, stát to neřeší

Investice 19.01.2011 | 11:40 0 Komentářů

Ombudsman má první stížnosti od lidí, kteří kvůli chybě v zákoně nedostali peníze

Brno – To, na co upozorňovali vládní právníci i část expertů, se stalo skutečností: Lidé, kteří nedostali od zaměstnavatelů odstupné, často ani výplaty a nemají novou práci, zůstávají tři měsíce bez koruny a pomoci od státu.
Na veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského se podle informací Aktuálně.cz obrátili první lidé, kteří se sice na úřadech práce zaevidovali, ale podporu nedostanou proto, že měli dostat od zaměstnavatelů odstupné. „To jim ale zaměstnavatel prokazatelně nevyplatil,“ uvedl ombudsman.
Lidé, kteří skončí v zaměstnání na konci ledna a náleží jim odstupné ve výši tří měsíčních platů, dostanou podporu až od 1 května. „Problém je však v tom, že zákon nerozlišuje nárok na odstupné od jeho skutečného vyplacení,“ uvedl Varvařovský.
Lidé bez výplaty a odstupného
Podle něj vede tato skutečnost až k absurdní situaci, na peníze totiž nemají nárok ani lidé, kteří z práce odešli proto, že jim jejich zaměstnavatel neplatil výplatu. Tito lidé totiž mají ze zákona nárok na odstupné, které ale s největší pravděpodobností nedostanou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.