CZK/€ 24.495 +0,14%

CZK/$ 23.384 +0,67%

CZK/£ 28.238 +0,01%

CZK/CHF 25.358 -0,08%

30. 05. 2023

0 komentářů

Lidé bez pojištění schopnosti splácet úvěr si více věří, že zvládnou případný výpadek příjmu. Realita bohužel bývá jiná

 

Sen o vlastním bydlení si spousta lidí plní s pomocí hypotéky či bankovní půjčky. To většinou představuje závazek a značnou zátěž rodinného rozpočtu po zbytek života. A musíte mít jistotu, že na to každý měsíc budete mít – i v době, kdy vám například vypadne pravidelný příjem.

Loading 

Především pro tyto případy je určeno pojištění schopnosti splácet (PSS). S ohledem na současnou situaci má smysl na něj pamatovat při každé větší půjčce či hypotéce. Na základě svých zkušeností a velkého množství pojistných událostí, se kterými jsem se setkal, doporučuji k tomuto pojištění přistupovat tak, jako by bylo povinnou součástí sjednávání jakéhokoliv finančního závazku. Dodává totiž pocit jistoty.

Z obsáhlého průzkumu, který jsme si v BNP Paribas Cardif Pojišťovně nechali vypracovat, je patrné, že dotazovaní bez tohoto pojištění si ohledně naspořených financí i doby schopnosti splácet závazek při výpadků příjmů velice věří. My však ze zkušenosti víme, že realita bohužel bývá trochu jiná. Je totiž potřeba brát v potaz i aktuální finanční situaci na trhu a také to, že dopady inflace nás teprve čekají. A právě pro tyto případy je pojištění schopnosti splácet jistotou ve velmi nejisté době.

Průzkum ukázal, že lidé, kteří si PSS nesjednali, mají obecně vzato navzdory nepředvídatelným životním situacím méně obav ze splácení závazku. V situaci, kdy by neměli dost financí na zaplacení dalších splátek, by 40 % lidí s bankovní půjčkou bez PSS využilo naspořených peněz, u lidí s hypotékou bez PSS by to bylo 55 %.

Lidé se sjednaným pojištěním pak většinou (84 % bankovní půjčka, 85 % hypotéka) uvádějí, že jim PSS dodává pocit jistoty. Jeho sjednání u každé vyšší půjčky či hypotéky vnímá jako samozřejmost i velká část respondentů, kteří ho sami nemají (51 % u bankovních půjček bez PSS a 38 % u hypotéky bez PSS).

Největší starosti spojené jak s půjčkami, tak hypotékami lidem působí zejména zvýšení měsíčních výdajů, ztráta práce a snížení příjmů vinou změny práce či přechodu na mateřskou dovolenou. Například zvýšení měsíčních nákladů (ceny elektřiny, inflace) se obává 50 % lidí s bankovní půjčkou s PSS, 36 % lidí s půjčkou bez PSS, 57 % lidí s hypotékou a PSS a 49 % dotázaných s hypotékou bez PSS.  Bez povšimnutí nesmí zůstat ani to, že respondenti s hypotékou, kteří mají sjednané pojištění, se oproti ostatním ve větší míře obávají zadlužení rodiny v případě své smrti.

REKLAMA

Ve chvíli, kdy se jedinec či rodina dostane do finančního diskomfortu, je dle mého názoru pojištění schopnosti splácet velkým benefitem. I navzdory turbulentní ekonomické situaci totiž klientům zajistí plynulé splácení závazků a klidný spánek.

KOMENTÁŘ MARTINA STEINERA, OBCHODNÍHO ŘEDITELE BNP PARIBAS CARDIF POJIŠŤOVNY

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Na klimatickou změnu reagují pojišťovny i obyvatelé

S klimatickou změnou a oteplováním planety dochází k extrémním výkyvům počasí. Dle nejnovější zprávy World Meteorological Organization (WMO) se Evropa otepluje nejrychleji ze všech kontinentů. V návaznosti na tento trend přibývá mimořádných veder, požárů či záplav. V Česku se klimatická změna projevuje převážně živelnými událostmi s regionálním dosahem. Častěji se objevují bouřky […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 09. 2023

Novela zákona o povinném ručení má zvýšit bezpečnost a ochránit poškozené

Připravovaná novela zákona o povinném ručení bude pro řidiče znamenat hned několik změn, pro pojišťovny hlavně digitální revoluci. Povinné ručení by se již od 23. prosince 2023 mělo řídit novým zákonem. ČR mění podmínky kvůli sjednocení pravidel s ostatními státy EU podle takzvané motorové směrnice. Změny v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *