CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

23. 12. 2020

0 komentářů

Libra: jak hluboko by mohla po Silvestru klesnout?

 

Kauza brexitu jde do finále, což je velmi dobře vidět na výrazně vyšší volatilitě britské libry. O tom, zda mezi Británií a EU bude 1. ledna nějaká obchodní dohoda či nikoli, by se mělo rozhodnout v následujících několika dnech. Pro libru, která je navíc zkoušená velmi zhoršenou pandemickou situací na britských ostrovech, představuje hrozba nedohody mezi Londýnem a Bruselem velké riziko. Logicky tak vyvstává otázka, kam až může libra oslabit v situaci, kdy vyjednávání před Silvestrem opravdu selžou a na Nový rok začne na obou stranách kanálu La Manche chaos? 


Odhadovat novou rovnovážnou hodnotu měnového kurzu v takové situaci, kdy fakticky dochází k zásadní strukturální změně ekonomiky (kdy definitivně opouští jeden stabilní obchodní blok), je vždy velmi ošemetné a prakticky nemožné. Vše navíc komplikuje samotná makroekonomická teorie, kde existuje celá plejáda přístupů k tomu, jak určit rovnovážný kurz, přičemž nelze říci, že některý z nich by byl ten jednoznačně vítězný. Nicméně, máme-li se to pokusit, tak jeden z přístupů může vycházet z myšlenky, že po opuštění EU (a obchodní nedohodě) budou finanční trhy na Velkou Británii přísnější. Budou tedy po ekonomice požadovat, aby rychle vyrovnala svůj dlouhodobě vykazovaných schodek běžného účtu platební bilance (nyní skoro 3 % HDP), čímž by stabilizovala zahraniční dluh, alias negativní čistou zahraniční investiční pozici (aktuálně mínus 22 %). Vezmeme-li v úvahu další parametry ekonomiky (jako například její otevřenost) a zasadíme-li je do modelu, který na podobné bázi kdysi vytvořila dvojice makroekonomů Obsfeld-Rogoff, tak nám vyjde, že implikované oslabení libry by mělo činit cca 6-7 % oproti průměru letošního roku. Konkrétně v případě měnového páru EUR/GBP by to znamenalo posun někam k hranici 0,95 (tedy o 4-5 % ze současných úrovní).
Je to hodně nebo málo? Pohled na trh říká, že jde o extrémní vychýlení, ale nikoliv nepředstavitelné. Mezi odhady analytiků pokrývající kurz libry, takové názory lze najít, přičemž opční trh vidí pravděpodobnost, že pár EUR/GBP bude nad úrovní 0,95 na konci roku přibližně na úrovni 6 %.
Takže uvidíme, jak nás Boris Johnson, EU a libra na konci roku překvapí…
Jan Čermák
Analytik ČSOB

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Za inflaci mohou „autisté“

Česko má nejvyšší inflaci za skoro třicet let, poprvé od prosince 1993 přesahuje čtrnáct procent. A bude hůř. Blbě jsou na tom i jinde. Třeba v Estonsku je inflace takřka devatenáctiprocentní. Takže neobstojí tvrzení, že s eurem by byla inflace v ČR nutně nižší.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.