Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Letiště Ruzyně stojí za 26 miliard, píše se v posudku

Investice 20.10.2011 | 09:20 0 Komentářů

Hodnota ČSA, druhého hlavního hráče chystaného spojení, zatím zveřejněna nebyla

Praha – Současná tržní hodnota Letiště Praha je podle znaleckého posudku společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) 26,48 miliardy korun.
Deník Mladá Fronta Dnes informoval, že  posudek si nechalo vypracovat vedení Letiště Ruzyně, které tento údaj portřebuje znát před spojením Letiště Ruzyně a Českých aerolinek pod jednu firmu Český aeroholding.
Podle mluvčí Letiště Praha Michaely Lagronové jde zatím jen o ocenění nemovitostí letiště, na dalších několik miliard bude ohodnocena ještě provozní část letiště. „V obou případech jde jen o účetní hodnotu firmy. Podobnou mělo letiště i v roce 2008, když se uvažovalo o privatizaci,“ dodala. Podle ní by skutečná hodnota letiště byla zjistitelná až v případě reálné konkurenční soutěže o koupi této majetkové účasti.
Tržní cena může být až 75 miliard Kč
Také podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky by cena při případném prodeji mohla být vyšší. „Privatizační cena za stoprocentní podíl má svůj skrytý půvab v podobě prémie nad férovou cenu určenou například znalcem,“ řekl. Podle něj by stále mohlo jít o cenu ve výši 20 až 25násobku ukazatele zisku před zdaněním a odpisy EBITDA. V praxi by tak suma mohla činit až 75 miliard korun, píše MfD.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.