Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Kukuřice klesá už devátou seanci v řadě. Dosáhne na letošní minima?

Investice 12.02.2013 | 15:52 0 Komentářů

Kukuřici v Chicagu se od počátku měsíce vůbec nedaří. Klesala doposud ve všech únorových seancích a souhrnné ztráty se již v tomto měsíci vyšplhaly na šest procent. Zároveň už klesá 9 seancí v řadě, což se stalo naposledy v břenu 2010 (komentář XTB).

Aktuální cena březnového kontraktu se dnes snížila pod 7 dolarů a dosáhla tak nejnižší hladiny od 11. ledna. Negativním vývojem si prochází také pšenice a komplex sójových produktů.

Graf: Vývoj cen kukuřice v americkém Chicagu za poslední dva měsíce (v USd/bushel)

xtb-kukurica-130212

Kukuřici sráží souhrn několika faktorů. Předně se jedná o zvýšení odhadu stavu zásob americkým ministerstvem zemědělství USDA na 632 mil. bušlů ke konci srpna. To bylo o 5 % více, než bylo odhadováno ještě v lednu. K poklesu ceny přispívá také slábnoucí globální poptávka po americké kukuřici. Objemy exportů kukuřice jsou od září loňského roku nižší o 52 % ve srovnání s předchozím rokem. Svůj velký díl viny si nese vysoká cena. Ze srpnových historických rekordů se už cena kukuřice snížila o 16 % a po překonání sedmidolarové hranice nevidíme žádné technické překážky k dosažení letošních minim.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.