CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

26. 07. 2022

0 komentářů

Kryptoměny: Současná situace vzala trhu vítr z plachet a tlak se zvyšuje

 

Trhu s kryptoměnami dominovaly v roce 2022 makropolitické události a obavy z inflace, ale i pochybné kryptoaplikace; značnou část druhého čtvrtletí měly kryptoměny silně sestupný trend. Také narativ se změnil, a mnohé části kryptokomunity se tak ocitly pod tlakem.

Loading



 

Bitcoin – digitální zlato, kočičí zlato nebo něco úplně jiného?

Bitcoin původně vznikl jako vůbec první decentralizovaná kryptoměna, jako způsob převádění finančních prostředků po internetu fungující bez ohledu na centrální kontrolu. Stejně jako v případě fyzického zlata je i zásoba bitcoinů omezená a obojí je populární v zemích s vysokou inflací. Proto se o bitcoinu často mluvilo jako o „zlatě 21. století“. Z technického hlediska byla korelace mezi bitcoinem a fyzickým zlatem výrazná po celý rok 2020 a ještě počátkem roku 2021, jak ukazuje obr. 1.

V roce 2022 však události na trzích tento narativ rychle ukončily a nyní je korelace mezi těmito dvěma aktivy nízká. V květnu obavy z využití kryptoměn jako prostředku uchování hodnoty ještě vzrostly, když se ukázalo, že stablecoiny nejsou tak stabilní, jak se doufalo. Obavy ohledně stability kryptoměn zvýšilo zejména zrušení vazby kryptotokenu TerraUSD na dolar (měl mít pevnou hodnotu 1 USD).

Jakou investicí jsou tedy vlastně kryptoměny? Při pohledu na obr. 1 vidíme, že v roce 2022 je rekordně vysoká korelace mezi bitcoinem a indexem Nasdaq-100. Investice do kryptoměn se tedy chovají spíše jako klasická riziková aktiva a nejvíc se podobají technologickým akciím. A to neplatí jen pro bitcoin, ale pro většinu významnějších kryptoměn. Zařazení kryptoměn do svých portfolií zvažuje čím dál víc profesionálních investorů, což znamená, že i kryptoměnové investice budou podléhat řízení rizik. Nebudou tedy pouze v rukou spekulativních obchodníků, kteří stáli za předchozími trendy spojenými s kryptoměnovou bublinou. Rámec řízení rizik zpravidla snižuje riziko portfolia v obdobích zvýšené volatility, což znamená, že dochází k výprodeji krypta podobně, jako je tomu u rizikových aktiv. Korelace je tedy dost vysoká. V době podobně vysokých korelací tedy kryptoměny příliš nepomohou diverzifikovat portfolio a rozložit rizika.

REKLAMA

Obrázek 1: Týdenní korelace na základě šestiměsíčního klouzavého okna. Tato korelace je ukazatelem kovariace pohybu cen – korelace je vysoká, když má cena obou instrumentů tendenci pohybovat se stejným směrem, a nízká, když obecně platí, že hodnota jednoho instrumentu klesá, zatímco hodnota druhého stoupá. Pokud mezi dvěma instrumenty neexistuje žádná zřejmá souvislost, je korelace nulová.

 

Tlak narůstá ve všech zákoutích kryptokomunity

Nepříznivé faktory v roce 2022 způsobily, že investoři více řeší, zda dokážou kryptoměny odolat tlaku a udržet si dlouhodobý růst. K tomu je zapotřebí, aby správně fungovaly všechny prvky kryptoměnových sítí (obchodníci s kryptoměnami, zprostředkovatelé / vývojáři, ověřující subjekty a funkčnosti konkrétních krypto tokenů) i synergie mezi nimi. 

Uživatelé a obchodníci s kryptoměnami: Letošní propad vyhnal z kryptoměnových trhů některé spekulanty, kteří využívali vzestupných trendů v letech 2020 a 2021. Když zájem veřejnosti kvantifikujeme prostřednictvím vyhledávání na Googlu, zjistíme, že zájem
o kryptoměny klesl na rozumné hodnoty, jak ukazuje obr. 2. Jiné indikátory však ukazují opačným směrem. Například investice do kryptoměnových trackerů obchodovaných na burze dosáhly v červnu rekordního maxima, což ukazuje na zvýšený zájem běžných burzovních investorů, i když se bitcoin obchoduje oproti svému někdejšímu maximu za polovic. Také průzkum Bank of America ukazuje, že zájem spotřebitelů zůstává vysoký, ačkoli je třeba zmínit, že tento průzkum byl proveden začátkem června.

REKLAMA

Obrázek 2: Vyhledávání dvou největších kryptoměn, bitcoinu a etherea na Googlu

Vývojáři / zprostředkovatelé: Propad kryptoměn, v kombinaci s růstem inflace
a zhoršováním globálních ekonomických podmínek, donutil některé kryptoměnové firmy, jako Coinbase, Crypto.com či Gemini k propouštění. To připomíná rok 2018, kdy musely kryptoměnové startupy snižovat počty zaměstnanců, což způsobilo několikaletý útlum odvětví. Všechny kryptoměnové firmy však tento názor nesdílí. Binance, Kraken a FTX vidí medvědí trh jako obrovskou příležitost připravit se na další býčí trh – realizovat levně akvizice a investice a nabírat špičkové talenty.

Ověřující subjekty: Pro různé blockchainy ověřují transakce různé subjekty. Nejznámější z nich jsou „těžaři“ bitcoinu. Jejich výnosy v poslední době hodně poklesly, protože ceny kryptoměn dosáhly úrovně, kde se čistá profitabilita provozování těžebního zařízení blíží k nule. Navíc čím dál větší část výnosů z těžby nekončí v peněženkách, ale na burze, což signalizuje větší zájem o prodej v krátkém časovém horizontu. Na druhou stranu, jak ukazuje obr. 3, výpočetní výkon těžařů poklesl oproti maximu jen lehce, což napovídá, že těžaři zatím před cenovými tlaky nekapitulovali.

Obrázek 3: Hash rate bitcoinu je měřítkem celkového výpočetního výkonu této sítě. Čím větší je hashovací výkon, tím bezpečnější je síť.

Funkčnosti: Po celý rok 2021 a ještě počátkem roku 2022 se některé velké firmy začaly víc angažovat v kryptoprostoru, ať už prostřednictvím partnerství s platebními službami, investic do infrastruktury nebo v jiných zákoutích odvětví, jako například Metaverse – koncept virtuálního světa, kde veškeré vlastnictví vychází z blockchainu prostřednictvím digitální měny. Některé z těchto investic se týkají konkrétních funkčností, zatímco jiné jsou patrně typickým případem strachu něco nepropásnout, který je častý při překotném růstu cen na kryptotrzích. Zdá se však, že v průběhu roku 2022 zájem o aplikace kryptotechnologií ochladl.

Jedna populární aplikace funguje tak, že zákazníci uloží svou digitální měnu u společnosti, která nabízí vysoké úroky, a firma potom takto uložené prostředky půjčuje za účelem zisku. Regulátoři varovali, že takto vysoké úrokové sazby vypadají „podezřele výhodně“, a rok 2022 ukázal, jak mohou podobné podniky na medvědím trhu narazit. Příkladem je úvěrová společnost Celsius Network, která v červnu klientům údajně kvůli „extrémním tržním podmínkám“ zmrazila výběr a převody prostředků, čímž spustila na kryptoměnových trzích řetězovou reakci.

Z výše uvedeného je jasné, že se lidé zainteresovaní na kryptoměnách, ať už jde o uživatele, vývojáře, nebo těžaře, nemohou shodnout na tom, co v nadcházejících měsících od kryptoměn čekat. Ať už jde o současné či potenciální funkčnosti, odvětví kryptoměn si vyloženě říká o pořádný legislativní rámec, který by ošetřil podnikání a ochránil investory.

Medvědí trh s kryptoměnami – ozdravné pročištění?

Prudký propad tržní kapitalizace kryptoměn od listopadu 2021 výrazně otřásl kryptokomunitou a možná nastartoval pročištění odvětví. Nespolehlivé obchodní modely to budou mít těžké a z trhu zmizí i spekulanti a falešné projekty, které už nebudou schopné rychle získávat finanční prostředky. Čeká se však ještě větší pročištění, až USA a EU představí legislativní rámec pro digitální aktiva, neboť ten silně ovlivní úlohu, kterou mohou kryptoměny v budoucnosti sehrát. Pár stablecoinu TerraUSD a rostoucí obavy z decentralizovaných finančních služeb mohou navíc způsobit zavedení přísnějších regulací, než se původně očekávalo.

V současnosti se kryptoměny nacházejí v zemi nikoho, čekají na změnu všeobecných makroekonomických nálad, právní úpravy a využití ze strany institucí, ale i na další informace o digitálních měnách centrálních bank, které jim mohou v budoucnu konkurovat. Pesimisti považují rok 2022 za příchod kryptoměnové zimy, kdy nižší ceny kryptoměn půjdou ruku v ruce s omezováním využití kryptoaplikací, až vznikne negativní zpětnovazební smyčka. Optimisti naopak doufají, že až se zvýší chuť investovat do krypta, začnou růst ceny i ochota angažovat se v oblasti kryptotechnologií, což nastartuje pozitivní spirálu. Medvědí trh potom vidí jako příležitost připravit se na další růst cen i jako ozdravné pročištění kryptoprostoru, který tak může znovu získat část stability a spolehlivosti, o něž v první polovině roku přišel.

Autor: Anders Nysteen, hlavní kvantitativní analytik Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Generační rozdíly v investování. Více než 30 % mladých lidí si aktivně spoří na důchod už teď

Každá generace je definována vlastní perspektivou, která vznikla v důsledku generačního historického kontextu a společenských vlivů. Pokud jde o peníze a investice, každá z nich má své zakořeněné investiční postoje, které reflektují ekonomické podmínky, technologický pokrok a celkovou kulturní vyspělost dané doby. Podívejte se blíže na investiční […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *