Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Krutá zima pro včelaře. Uhynula jim třetina včelstev

Investice 01.03.2015 | 15:25 0 Komentářů

Ztráty na včelstvech mohou dosáhnout až jedné miliardy korun. Cena medu se však asi nezvýší.

Krutá zima pro včelaře. Uhynula jim třetina včelstev

Praha – Včelaři v Česku přes zimu především kvůli nemoci varroáze přišli zhruba o 35 procent včelstev, vyplývá z předběžných odhadů Českého svazu včelařů (ČSV).

Epidemie je podobná té ze zimy 2007-2008, při níž také zahynula třetina včel. Trvalo pak několik let, než se jejich počty zvýšily. Jen samotná obnova včelstev může stát včelaře v úhrnu až jednu miliardu korun.

Včelaři v Česku na podzim zazimovali přes 600 tisíc včelstev, podle Miloslava Peroutky z ČSV je třetinová ztráta velmi citelná. Průměrné ztráty přes zimu dosahují dlouhodobě zhruba deset procent.

„To, co se avizovalo, se bohužel potvrzuje,“ podotkl Peroutka. Včelaři totiž již v průběhu zimy avizovali zhruba třetinové ztráty. Úhyny se podle něj výrazně regionálně liší, někde vymřela i polovina včel, jinde ztráty nedosáhly ani deseti procent.

Peroutka odhaduje, že jen samotné bezprostřední ztráty na včelstvech mohou ve finančním vyjádření dosáhnout 600 milionů až jednu miliardu korun. Obnova jednoho včelstva totiž přijde včelaře na 3000 až 5000 korun. O další nemalé peníze přijdou včelaři v důsledku ušlé produkce medu. „Určitě se ten stav nedohoní během roku. Že bychom zase na jeho konci měli 600 tisíc včelstev, o tom silně pochybuji,“ uvedl Peroutka.

Cena medu asi neporoste

Svaz na nebezpečí zvýšeného výskytu choroby chovatele upozorňoval už od loňského jara. Množení roztoče kleštíka včelího (varroa destructor), který nemoc způsobuje,nahrála loňská velmi mírná zima, během níž včelstva chovala plody, na nichž se škůdce množí.

Peroutka nepředpokládá, že by kvůli úbytku včel a očekávané nižší produkci dále rostla cena medu, nelze však rozhodně očekávat její pokles. Cena medu se dlouhodobě mírně zvyšuje. Zatímco v roce 2010 se pohybovala v průměru okolo 130 korun za kilogram, letos v srpnu to bylo již takřka 170 korun.

Produkce medu v Česku loni meziročně klesla o zhruba 11 procent na 7162 tun. V naprosté většině šlo o světlý květový med, naopak v důsledku počasí se takřka vůbec „neurodil“ tmavý lesní med.

V tuzemsku loni přibylo včelstev. A více je i včelařů. V roce 2013 jich bylo 50 500, loni o tři tisíce více. Přibývá hlavně včelařů s větším počtem včelstev, tedy i těch, pro něž příjem z včelaření představuje hlavní zdroj obživy. Za několik let trvajícím růstem podle Peroutky mimo jiné stojí finanční podpora začínajících včelařů ze strany EU i českých krajů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.