Pátek 23. července. Svátek má Libor.

Krůček po krůčku z krize: Průmysl opět mírně narostl

Investice 07.05.2010 | 09:18 0 Komentářů

Růst tuzemského průmyslu pokračuje. Hlavně díky výrobě motorových vozidel

Praha – Tuzemský průmysl pokračuje v pomalém růstu. Český statistický úřad dnes zveřejnil čerstvé údaje, z nichž vyplývá, že průmyslová produkce sezónně očištěná byla v březnu 2010 meziměsíčně vyšší o 0,7 %. Ve srovnání s březnem loňského roku pak narostla o 10,2 procenta.
Po očištění od vlivu pracovních dnů (letošní březen měl o jeden pracovní den více než ten loňský) pak průmysl narostl o 8 procent.
„Průmyslová výroba pokračuje v oživení a táhne ekonomiku nahoru – to by mělo být znát i ve výsledku HDP za první čtvrtletí, kde odhadujeme meziroční nárůst o 1,5 %. Ve druhé polovině roku však čekáme mírné zpomalení tempa průmyslu a za celý rok tak čekáme jen mírný nárůst průmyslu kolem 2 %,“ uvedl Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank. 
Vyrábí se více aut
K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která rostla skoro o 25 procent, dále výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (růst o 15,9 %) a výroba pryžových a plastových výrobků ( růst o 19,3 %). Naopak pokračuje pokles například ve výrobě nábytku (pokles o 9,7 procenta).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.