CZK/€ 24.565 +0,10%

CZK/$ 24.167 -0,24%

CZK/£ 29.173 +0,10%

CZK/CHF 25.362 -0,54%

11. 06. 2006

0 komentářů

Koupíte si pražskou burzu?

 


 

Moderní investiční nástroje se na opožděném českém trhu prosazují pomalu. Pojem certifikát už mnozí znají. Tuší, že jde o sofistikovaný investiční produkt. Na možnosti jeho praktického využití se ptáme MIROSLAVA KOUSALÍKA, ředitele pražské pobočky společnosti Cyrrus, a. s.
V čem je základní rozdíl mezi certifikáty a jinými cennými papíry?
Na rozdíl od akcií nebo dluhopisů není kurs certifikátu stanoven na základě nabídky a poptávky po certifikátu samotném, ale na základě pohybu kursu podkladového aktiva.
Co může být tím podkladovým aktivem?
Podkladovými aktivy mohou být burzovní indexy, akcie, nerostné suroviny, drahé kovy, obligace, nebo dokonce investiční fondy.
Jak vypadá investice do certifikátů v praxi?
Pokud si investor koupí například certifikát na burzovní index německé burzy DAX (index je složen ze 30 největších společností v Německu), bude tento certifikát přesně kopírovat vývoj zvoleného indexu. Právě možnost investovat do burzovního indexu, tedy třeba do třiceti akcií najednou, může být pro běžného investora efektivnější, a hlavně bezpečnější než nákup jednotlivých akcií.
To hovoříme o jednoduchém typu certifikátu. Jaké jsou další možnosti?
Svět certifikátů nabízí širokou škálu různých typů, od těch nejjednodušších, jež kopírují podkladové aktivum v poměru jedna ku jedné, až po různé typy složitějších konstrukcí. Lze zvolit velmi konzervativní certifikáty, jež obsahují částečnou nebo plnou garanci investovaných prostředků, ale také vysoce spekulativní certifikáty, u nichž existuje zvýšené nebezpečí ztráty celé investice.
Ze kterých podkladových aktiv certifikátů si může v současnosti český investor vybírat?
S rozvojem celého trhu dochází i k rozvoji samotných produktů. Jestliže na začátku existovala pro českého investora pouze možnost investovat do zmíněného indexu DAX, dnes jsou k dispozici certifikáty na akcie exotických regionů, jako je Indie, Čína či Mexiko.
Je možné vsadit tímto způsobem na vývoj indexu českých akcií?
Zatím to možné není. Jakmile bude na trhu certifikát na český burzovní index, dojde k rapidnímu zvýšení zájmu investorů. Pražská burza v současnosti podniká aktivní kroky, aby vytvořila spolu s Komisí pro cenné papíry prostředí pro obchodování těchto produktů.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.