CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

03. 03. 2014

0 komentářů

Koruna využila svého statusu bezpečné měny a posílila vůči euru na 2-měsíční maximum

 


 

Z těchto důvodů se eurodolarový trh držel téměř týden ve velmi úzkém pásmu bez větších výkyvů. Další série slabších makrodat z USA katapultovala euro vůči dolaru do blízkosti letošního maxima, jeho dalšímu růstu zabránily pouze úvahy obchodníků nad možným snížením úrokových sazeb. Tyto vcelku vyvážené síly přestaly v polovině týdne platit, když došlo k růstu geopolitického napětí na Ukrajině. Rusko testovalo bojovou připravenost svých vojenských jednotek na západní hranici a také v oblasti Černého moře. Komentáře ze strany ruské vlády kolidovaly s výroky některých představitelů NATO. Eskalace situace vedla k oslabení ukrajinské měny o 20% během několika dnů, což se následně odrazilo ve zvýšené poptávce po bezpečných měnách v podobě japonského jenu a švýcarského franku. Kromě dalšího zvýšení napětí na Ukrajině také zazněly požadavky po rezignaci ukrajinského premiéra Erdogana, když na veřejnost pronikl telefonní hovor s jeho synem ohledně ukrytí větších finančních částek před policejní razií.

K růstu bezpečných měn ale nepřispělo pouze geopolitické napětí. Sázka na pokračující trend růstu čínského juanu během týdne skončila, což řadu investorů zaskočilo. Čínská centrální banka několikrát po sobě nastavila cílový kurz juanu vůči dolaru na vyšší hladinu ve snaze ho oslabit, zatímco vláda přikázala místním bankám prodávat americkou měnu. V důsledku těchto kroků vzrostly spekulace, že centrální banka se připravuje rozšířit obchodní pásmo juanu, aby čínská měna mohla lépe reflektovat devizové výkyvy v obou směrech. Averze vůči riziku se zvýšila opatřeními Číny a novými událostmi na Ukrajině a v Turecku.

Koruna během týdne zpevnila vůči euru na 2-měsíční maximum, když využila svého statusu bezpečné měny v rámci středoevropského regionu. Obchodníci s korunou přehlédli slabší index průmyslové inflace, zatímco určitou podporu domácí měna čerpala z nejnovějších ukazatelů z Německa. Vzhledem k úzkým ekonomickým vazbám obou zemí mají lepší než očekávané ukazatele, např. v podobě indexu spotřebitelské a podnikatelské důvěry na korunu pozitivní dopad. Komentáře ze strany ČNB potvrdily, že intervenční opatření zůstanou v platnosti po zbytek letošního a částečně i příštího roku.

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden bude zveřejněna bilance běžného účtu, průzkum PMI z oblasti výroby a finální výsledek HDP za 4. čtvrtletí. Pohyby koruny ale budou hlavně ovlivněny externími faktory pod podmínkou, že na Ukrajině nedojde během víkendu k vyřešení současné krize. Otázkou zůstává, v jakém bodě dojde k růstu obav z rozšíření krize, aby prolomily status koruny jako bezpečné měny.

REKLAMA

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Generační rozdíly v investování. Více než 30 % mladých lidí si aktivně spoří na důchod už teď

Každá generace je definována vlastní perspektivou, která vznikla v důsledku generačního historického kontextu a společenských vlivů. Pokud jde o peníze a investice, každá z nich má své zakořeněné investiční postoje, které reflektují ekonomické podmínky, technologický pokrok a celkovou kulturní vyspělost dané doby. Podívejte se blíže na investiční […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *