Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Koruna oslabila na 5týdenní minimum vůči euru a 2týdenní minimum vůči dolaru. To nahrává českým exportérům

Makro 24.03.2014 | 11:43 0 Komentářů

Faktory ovlivňující dění na devizových trzích se minulý týden přesunuly z geopolitických událostí a obav z korporátních bankrotů v Číně s dopady na úvěrové trhy na výsledek měnového zasedání FOMC a doprovodný komentář (komentář Western Union Business Solutions).

Dolar v polovině týdne zaznamenal výrazný růst, když Fed pozměnil cílování měnové politiky, což investory přimělo k přehodnocení data možného zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Ekonomická data z USA podpořila postoj Fedu. Méně holubičí výhled americké centrální banky reflektoval i zápis z měnového zasedání Bank of England. Výhled budoucí měnové politiky ve Spojených státech a ve Velké Británii se odklonil od situace v eurozóně, kde by potenciálně mohlo dojít k jejímu dalšímu uvolnění. Během týdne proběhlo i měnové zasedání švýcarské centrální banky.

Měnové podmínky se pro české exportéry v závěru minulého týdne zlepšily. Koruna oslabila na 5týdenní minimum vůči euru a 2týdenní minimum ve vztahu k americkému dolaru. Zveřejněné ekonomické ukazatele v podobě slabší průmyslové inflace potvrdily komentáře centrální banky o výhledu měnového nastavení v ČR. Centrální banka i nadále zaujímá holubičí postoj a obchodníci s korunou očekávají, že možnost devizových intervencí zůstane v platnosti po zbytek roku.

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden proběhne měnové zasedání ČNB, kterého se zúčastní všichni členové výboru, ale vzhledem k nedávným komentářům centrální banky neočekávají investoři žádné změny. Nicméně ze současného poklesu koruny by mohli mít prospěch hlavně exportéři. Obchodníci s korunou by dokonce mohli před zasedáním ČNB korunu poslat na nižší úrovně s výhledem toho, že v případě slabších ekonomických údajů by centrální banka mohla zvýšit hranici minimálního kurzu koruny vůči euru.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.