Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Koruna je nejslabší od roku 2009, prolomila 28 Kč za euro

Investice 09.01.2015 | 13:07 0 Komentářů

Růst cen v Česku se navzdory intervenci ČNB v prosinci téměř zastavil, hrozí deflace.

Koruna je nejslabší od roku 2009, prolomila 28 Kč za euro

Praha – Česká měna po zhruba šesti letech oslabila na úroveň 28 korun za euro. Naposledy byla za více než 28 korun v únoru 2009. Dnes kolem 11. hodiny stálo euro 28,07 koruny, vyplývá z údajů na webu Patria.cz.

Oslabení koruny je podle analytiků reakcí na dnešní údaje o inflaci. „Tato skutečnost začíná vyvolávat obavy, zda ČNB nepřistoupí k dalšímu zvýšení intervenční hladiny ze současných 27 korun za euro, na což koruna reaguje oslabováním,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Skutečnost, že cena ropy bude tlačit inflaci dolů, vede tak podle hlavního analytika Generali Investments CEE Radomíra Jáče finanční trhy ke spekulacím, že by se česká centrální banka mohla v průběhu letošního roku rozhodnout posunout cílovou úroveň pro kurz koruny ke slabším úrovním. „Prosincová data o inflaci, jakkoliv z našeho pohledu nejsou překvapivá, tak mohou korunu při obchodování na devizovém trhu posunout spíše ke slabším úrovním,“ uvedl.

Inflace blízko nuly

Inflace se přitom i začátkem roku bude podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky pohybovat blízko nuly. „Sklouznutí do záporu by znamenalo oslabení české koruny a naopak větší kladné hodnoty by mohly vést k posílení,“ uvedl

Bankovní rada ČNB v prosinci zopakovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016, a upozornila, že v případě dlouhodobého posílení tlaků směrem k poklesu cen by bylo třeba zvážit další oslabení koruny. Loňská inflace dosáhla podle dnešních údajů ČSÚ 0,4 procenta, což je nejméně od roku 2003.

Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík v komentáři uveřejněném ve čtvrtečních Hospodářských novinách uvedl, že úvahy o posílení koruny „nejsou namístě“. „Budování pozic sázejících na silné zhodnocení koruny po exitu (centrální banky z devizových intervencí – pozn. red.) nemusí být dobrou (a už vůbec ne ziskovou) strategií,“ napsal.

Nervozita z ČNB roste

Analytik Patria Finance Tomáš Vlk v komentáři uveřejněném dnes krátce předtím, než koruna hranici 28 korun prolomila, uvedl, že kurz zatím této hranice nedosáhl, ale je „vidět, že nervozita z budoucí politiky ČNB roste“. Inflace se podle Vlka „přimkla těsně k nule a byla nižší, než se čekalo“. Vzhledem k cenám pohonných hmot nemá inflace šanci se brzy zvednout, a je tedy otázkou, co na to centrální banka, dodal analytik.

Česká měna dnes oproti čtvrtečnímu závěru mírně oslabila i k dolaru, a to na 23,75 koruny za dolar.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.