Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Koruna dosáhla vůči dolaru na 4měsíční maximum poté, co se americká měna ocitla pod prodejním tlakem

Investice 17.03.2014 | 12:18 0 Komentářů

Dění na devizových trzích minulý týden ovlivnily dva faktory. Absence makroekonomických ukazatelů pouze vedla ke zvýšení volatility, když na trhu zavládly obavy z vývoje situace na Ukrajině a z korporátních bankrotů v Číně. (Komentář Western Union Business Solutions Česká Republika)

Výbuch plynu v New Yorku, po kterém se zřítily dvě rezidenční budovy, ještě více přispěl k nervozitě na trhu, což vedlo k výprodeji dolaru a jeho oslabení ve vztahu k euru na 2,5leté minimum. Ze současného zvýšení geopolitického napětí a potenciální nestability na čínských finančních trzích nejvíce profitovaly tradiční bezpečné měny v podobě švýcarského franku a japonského jenu.

Koruna během týdne zpevnila vůči dolaru na 4měsíční maximum poté, co se americká měna ocitla pod výrazným prodejním tlakem. Ve vztahu k euru se koruna i nadále držela ve velmi úzkém pásmu, když stále profitovala ze svého statusu bezpečné měny v rámci středoevropského regionu. Zveřejněná lokální makrodata hrála spíše vedlejší roli geopolitickým událostem.

Hlavní události tohoto týdne

Otázkou pro korunu nyní je kdy nebo zda se změní její status bezpečné měny na rizikovou v důsledku zvýšeného geopolitického napětí. V případě násilného převzetí Krymu a vojenské invaze na Ukrajinu by se pod prodejním tlakem mohly ocitnout i měny ve střední Evropě včetně české koruny.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.