Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Kontrol u českých benzínek přibude, chce to Brusel

Investice 10.09.2009 | 13:13 0 Komentářů

Letošní realita je opačná, kontrol je méně než dříve

Praha – Česká obchodní inspekce bude muset odebrat více vzorků pohonných hmot při kontrolách čerpacích stanic. Navýšení minimálního počtu odběrů přinese nová vyhláška, připravovaná ministerstvem průmyslu a obchodu. Častější kontroly pohonných hmot musí Česko zavést do konce roku 2010, aby splnilo příslušné směrnice Evropské unie.
Podle dosavadních předpisů musí Česká obchodní inspekce provést ročně alespoň 1800 odběrů pohonných hmot (zejména benzinu a nafty). Nová vyhláška, jejíž návrh má online deník Aktuálně.cz k dispozici, zvýší toto minimum na 2300 odběrů. Největší podíl (alespoň 1200 vzorků) připadá na motorovou naftu, která dlouhodobě vykazuje výrazně horší kvalitu než benzin.
Připočteme-li k benzinu, naftě a biopalivům také vzorky kapalných ropných plynů, stlačeného zemního plynu a ethanolu E85, činí nové minimum dokonce 2650 odběrů.
#infobox
„Návrh vyhlášky je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení,“ říká Matyáš Vitík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu. Potvrzuje, že příslušné směrnice Evropské unie musí Česko přenést do tuzemské legislativy do konce roku 2010. „Účinnost vyhlášky ale nastane dříve,“ dodává Vitík bez bližších podrobností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.