Pátek 23. července. Svátek má Libor.

Konec superhrubé mzdy? Netrvá na ní už ani ODS

Investice 19.03.2010 | 13:31 0 Komentářů

ODS zvažuje, že by rovná daň byla skutečně rovná. ČSSD chce, aby bohatší platili vyšší sazbu

Praha – Počítání daně z takzvané superhrubé mzdy po volbách s největší pravděpodobností skončí. Zrušení této novinky, kterou od roku 2008 zavedla vláda vedená ODS, už totiž zvažují i sami občanští demokraté.
„Je otázkou, jestli se koncept superhrubé mzdy osvědčil, nebo zda nepřejít zase zpátky k systému hrubé mzdy,“ řekl online deníku Aktuálně.cz ekonomický expert ODS Martin Kocourek, hlavní kandidát občanských demokratů na funkci ministra financí.
ODS je ochotna diskutovat o zrušení superhrubé mzdy i o zachování vyšších stropů na sociální a zdravotní pojištění. Nadále však trvá na konceptu rovné daně. Konkrétnější informace nejsou známy, protože ODS zatím představila jen první část svého volebního programu (recepty, jak snížit nezaměstnanost). Další díly – včetně daňových otázek – má teprve před sebou.
Ať každý vidí, kolik platí státu
Superhrubou mzdu prosazoval zejména bývalý ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý. Cílem bylo hlavně zprůhlednění mzdových nákladů. Oproti dřívějšku se měli zaměstnanci dozvědět, na kolik svého zaměstnavatele skutečně přijdou, respektive že ze své mzdy odvádějí státu mnohem více, než si dosud mysleli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.