Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Komodity v portfoliu působí dlouhodobě pozitivně

Za posledních 40 let byly komodity v porážení inflace o něco úspěšnější než akcie. Výkonnostní rozdíl za celé toto období však není tak zjevný, jako byl v jednotlivých dekádách. Všechny čtyři uplynulé dekády poskytovaly naprosto jiné ekonomické podmínky, na které akcie a komodity reagovaly rozdílně (komentář Romana Dvořáka, ze společnosti Pioneer Investments).

Jak naznačuje graf, 70. léta nabídla nestabilní ekonomický růst s vysokou inflací, 80. léta mohutnou pokrizovou expanzi s klesající inflací, 90. léta byla kritická pro rozvíjející se ekonomiky, ale příznivá pro ty vyspělé. Poslední dekáda pak přinesla nižší růst HDP a velmi nízkou inflaci.

Komodity uspěly proti inflaci ve všech těchto dekádách, akcie ve dvou. Extrémní podmínky 70. let či poslední dekády srazily výkonnost akcií pod inflaci, zatímco komodity se udržely nad ní. Když se ale podíváme na všechny desetileté periody za posledních 40 let, zjistíme, že šance akcií i komodit proti inflaci byly vyrovnané. Napočítali bychom 361 desetiletých period, z nichž cca 90 % přineslo akciím a komoditám výkonnost nad inflací. To je statisticky významnější číslo než výsledek v jednotlivých dekádách.

Důvod mít komodity spolu s akciemi v rizikové části portfolia spočívá ale v něčem jiném. Zejména v korelaci, která mezi nimi nebývá tak vysoká jako např. mezi dvěma akciovými fondy. Společný pohyb akcií a komodit, jakého jsme svědky od července 2008, nastává opravdu velmi výjimečně. Eskalace krize na okamžik prudce zvýšila korelaci všech aktiv mezi sebou, nejen akcií a komodit. I tak se ale korelace akcií a komodit dostala jen na hodnotu 0,6, na které byla také v době extrémní inflace (začátek 80. let) či v polovině 90. let. Na takhle zvýšených úrovních se nikdy dlouho neudržela a klesala, jakmile pohyby cen akcií a komodit začaly být opět rozdílné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.