CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

25. 10. 2011

0 komentářů

Komerční pojištění. Živá voda pro zdravotní systém

 


 

Ředitel strategie poradenské společnosti DataLife Mgr. Petr Husák považuje možnost nadstandardní péče za správnou cestu. Nový systém podle něj pomůže napumpovat peníze do zdravotního systému, omezí korupci a rozšíří možnosti lékařské péče.

Finanční oživení zdravotního systému a omezení korupce

Změna, kterou plánuje ministr zdravotnictví, způsobí, že do ekonomicky pokulhávajícího zdravotního systému přitečou legálně nemalé finanční prostředky. Do značné míry se tímto opatřením zároveň omezí korupce mezi lékaři, jimž nabízí pacienti za nadstandardní péči úplatky. Ryze solidárně fungující zdravotní systém navíc není udržitelný. Neustále bude přibývat lidí v postproduktivním věku, jejichž léčba přinese zvýšené náklady na zdravotní péči. I z tohoto důvodu bude nutné financovat náklady na léčbu pacientů nejen z veřejných, ale také ze soukromých zdrojů, například z komerčního pojištění.

Nezájem Čechů o nadstandard se může změnit

V Německu nebo Rakousku je zájem lidí o nadstandartní zdravotní péči poměrně běžný, v České republice je situace opačná. Jak napovídají výsledky průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, česká veřejnost myšlenku rozdělení zdravotní péče na standard hrazený z pojištění a nadstandard, za který si pacient musí připlatit, převážně odmítá. Proti této myšlence je 60 procent lidí. V budoucnu se však přístup Čechů může změnit. Předpokládám totiž, že pojišťovny přijdou s nabídkou takových pojistných produktů, které budou dostupné všem příjmovým skupinám.

Komu se komerční pojištění vyplatí

Komerční pojištění se vyplatí především zodpovědným lidem, kteří se zabývají svým zdravotním stavem a chtějí využít to, co nejmodernější věda ve zdravotnictví skýtá. Současný stav zdravotní péče je naprosto demotivující. Zvláště pak pro občana, který dlouhodobě a zodpovědně přispívá na zdravotní pojištění a zároveň má srovnatelnou péči, jako pacient, který se odvodům do zdravotnického systému vyhýbá. Komerční zdravotní pojištění tento přežitý princip ruší.

Jak budou reagovat pojišťovny

Pojišťovny nyní čekají, až budou přesně definovány seznamy nadstandardních lékařských úkonů. Jakmile budou stanoveny, předpokládám, že nové pojistné produkty vzniknou velice rychle, v řádech týdnů až měsíců. V tuto chvíli totiž není zcela jasné, jaké úkony budou do nadstandardu spadat. S tímto seznamem chce ministerstvo zdravotnictví seznámit veřejnost až v polovině příštího roku, v platnost má pak vstoupit od ledna roku 2013.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *