CZK/€ 24.610 +0,18%

CZK/$ 24.180 +0,05%

CZK/£ 29.162 -0,04%

CZK/CHF 25.415 +0,21%

29. 07. 2022

0 komentářů

Komentář Raiffeisenbank: Bankovní statistika – červen 2022

 

Bilanční suma bankovního sektoru se v červnu snížila o 0,2 % meziměsíčně a ukončila první pololetí na hodnotě 9 662 mld. Kč. Hlavní příčinou bylo snížení objemu vkladů u centrálních bank o téměř 167 mld. Kč. Naopak úvěry za klienty připsaly solidních 46,5 mld. Kč a vklady a úvěry u jiných úvěrových institucí vzrostly o téměř 79 mld. Kč. V meziročním srovnání je objem celkových aktiv vyšší o 9,6 %. 

Celkové vklady zpomalily tempo růstu na 0,3 % meziměsíčně a na konci června dosáhly objemu 6 340 mld. Kč. Důvodem je mírnější růst vkladů vládních institucí (+39 mld. Kč) a poměrně silný odliv finančních prostředků z účtů nefinančních podniků (-34 mld. Kč). Ve firemním segmentu se však jedná o standardní vývoj na konci pololetí, kdy celá řada právnických osob hradí daň z příjmů za předchozí rok. Naopak vklady obyvatelstva opět zrychlily tempo růstu na 0,4% meziměsíčně. Celková suma nad-vkladů v červnu lehce poklesla díky vývoji ve firemním sektoru, zatímco u obyvatelstva zůstala nezměněná.

Celkový objem úvěrů v průběhu června vzrostl o solidních 1,2 % meziměsíčně na konečnou hodnotu 3 958 mld. Kč. V meziročním srovnání se tempo růstu celkových úvěrů drží zatím vysoko na 6,9 %. Po třech měsících poklesu se k růstu vrátily úvěry poskytnuté nefinančním podnikům (+0,4 % meziměsíčně). Zdá se, že firmy postupně čerpají finanční prostředky z nově uzavíraných úvěrových obchodů, které jsme ještě v únoru a březnu viděli nad hranicí 50 mld. Kč měsíčně. Pak došlo k propadu poptávky v souvislosti s nejistotou budoucího vývoje, a proto je objem firemních úvěrů nově poskytnutých od počátku letošního roku o 31 % nižší než v prvním pololetí 2021. Úvěry poskytnuté obyvatelstvu udržely stejné tempo růstu jako v květnu, tj. 0,9 % meziměsíčně, a to díky růstu jak hypotečních (+0,9 % meziměsíčně), tak spotřebitelských úvěrů (+1,0 % meziměsíčně). V produkci nových úvěrů je situace trochu jiná.

Spotřebitelské úvěry udržují poměrně stabilní výši měsíčních objemů a za první pololetí jich bylo poskytnuto o 11 % více než ve stejném období loňského roku. Naproti tomu nových hypotečních úvěrů bylo poskytnuto o zhruba 37 % méně než v prvním pololetí 2021 a v měsíčních objemech se vracejí na úroveň roku 2019. Ve stávající ekonomické situaci nelze pro druhé pololetí předpokládat nic jiného než další pokles poptávky po hypotečních úvěrech.

Autorka: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.