Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Klienti plánovali připravit Českou pojišťovnu o více než 0,25 miliardy Kč

Česká pojišťovna v loňském roce rozkryla 739 případů či pokusů o pojistný podvod v celkové hodnotě 264 milionů korun. V roce 2006 to bylo 1175 případů v celkové pojistné částce za 310 milionů korun.

Největší část pojistných podvodů připadá na pojištění motorových vozidel, a to 137 milionů a pojištění majetku, kde klienti měli v úmyslu nárokovat škodu v hodnotě 118 milionů korun. Zbytek pak připadá na pojištění přepravy a osob.

Meziročně nižší částka odhalená detektivy České pojišťovny, je ovlivněna charakterem škod, které evidovala pojišťovna v uplynulých dvou letech. V roce 2006 totiž měly téměř 70 milionů korun na svědomí pojistné události způsobené tíhou a sesuvem sněhu a následnými záplavami.

"Předloňská kalamita se rozprostřela do několika měsíců a někteří lidé tak měli dostatek času přemýšlet o tom, jak vyrobit falešnou nebo nadhodnocenou pojistnou. Loňský rok byl sice také poznamenán masivní živelnou událostí v podobě orkánu Kyrill, ale ten díky rychlosti úderu nepřinesl výrazný nárůst pojistných podvodů či pokusů o ně," vysvětluje vrchní ředitel úseku vyšetřování a vnitřního auditu České pojišťovny Pavel Východský.

Tabulka 1: Statistika pojistných podvodů v letech 2006-07 

 

Cílem České pojišťovny je do budoucna změnit poměr odhalených pojistných podvodů před výplatou pojistného plnění a po ní."Vytvořili jsme speciální týmy v likvidaci, které se zabývají filtrováním některých podezřelých událostí, takže dokážeme pojistné podvody odhalit už v samotném zárodku," doplňuje Pavel Východský. "Často se pak pojišťovna vrací k podezřelým případům a dává je do souvislosti s těmi novými. Tam, kde se dříve podvodné jednání prokázat nepodařilo, se v nových souvislostech objevuje."


Pojistný podvod je trestným činem, za který hrozí odnětí svobody až na 2 roky. Pokud však škoda dosáhne nejméně půl milionu korun, už se sazba zvyšuje na osm let. A v případě pojistného podvodu za pět a více milionů korun může strávit podvodník ve vězení až 12 let.

Zdroj: Tisková zpráva České pojišťovny

Jeden komentář: “Klienti plánovali připravit Českou pojišťovnu o více než 0,25 miliardy Kč”

  1. Anonym napsal:

    dobry den

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.