CZK/€ 25.330 -0,12%

CZK/$ 23.428 +0,00%

CZK/£ 29.594 -0,04%

CZK/CHF 26.427 -0,66%

31. 01. 2008

1 komentář

Klienti plánovali připravit Českou pojišťovnu o více než 0,25 miliardy Kč

 


 

Největší část pojistných podvodů připadá na pojištění motorových vozidel, a to 137 milionů a pojištění majetku, kde klienti měli v úmyslu nárokovat škodu v hodnotě 118 milionů korun. Zbytek pak připadá na pojištění přepravy a osob.

Meziročně nižší částka odhalená detektivy České pojišťovny, je ovlivněna charakterem škod, které evidovala pojišťovna v uplynulých dvou letech. V roce 2006 totiž měly téměř 70 milionů korun na svědomí pojistné události způsobené tíhou a sesuvem sněhu a následnými záplavami.

"Předloňská kalamita se rozprostřela do několika měsíců a někteří lidé tak měli dostatek času přemýšlet o tom, jak vyrobit falešnou nebo nadhodnocenou pojistnou. Loňský rok byl sice také poznamenán masivní živelnou událostí v podobě orkánu Kyrill, ale ten díky rychlosti úderu nepřinesl výrazný nárůst pojistných podvodů či pokusů o ně," vysvětluje vrchní ředitel úseku vyšetřování a vnitřního auditu České pojišťovny Pavel Východský.

Tabulka 1: Statistika pojistných podvodů v letech 2006-07 

 

Cílem České pojišťovny je do budoucna změnit poměr odhalených pojistných podvodů před výplatou pojistného plnění a po ní."Vytvořili jsme speciální týmy v likvidaci, které se zabývají filtrováním některých podezřelých událostí, takže dokážeme pojistné podvody odhalit už v samotném zárodku," doplňuje Pavel Východský. "Často se pak pojišťovna vrací k podezřelým případům a dává je do souvislosti s těmi novými. Tam, kde se dříve podvodné jednání prokázat nepodařilo, se v nových souvislostech objevuje."


Pojistný podvod je trestným činem, za který hrozí odnětí svobody až na 2 roky. Pokud však škoda dosáhne nejméně půl milionu korun, už se sazba zvyšuje na osm let. A v případě pojistného podvodu za pět a více milionů korun může strávit podvodník ve vězení až 12 let.

Zdroj: Tisková zpráva České pojišťovny

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *