Pondělí 19. října. Svátek má Michaela.

Kdy budeme mít plat jako v Německu? Nejdřív v roce 2037

Investice 07.06.2010 | 12:43 0 Komentářů

Analytici: Mzdy letos porostou maximálně o tři procenta

Praha – Nejdříve příjemnější zpráva: Nejpomalejší růst mezd máme podle analytiků už za sebou. A teď ta horší: Ty nejoptimističtější výpočty ukazují, že Češi budou brát stejnou mzdu jako Němci nejdříve v roce 2037.
Vyplývá to z reakce analytičky Markéty Šichtařové ze společnosti Next Finance na nejnovější údaje Českého statistického úřadu. Průměrná mzda v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 484 korun na 22 748 korun, ale nárůst byl nejpomalejší od roku 2000, kdy začíná srovnatelná časová řada. Reálně – po odečtení inflace – se mzda zvýšila jen o 1,5 procenta.
Mzdy porostou. Ale jenom o půl procento
„Očekáváme, že ten nejpomalejší růst mezd máme již za sebou. Ekonomika vykazuje známky zlepšení. Nicméně mzdy budou reagovat s velkým zpožděním. V roce 2010 očekáváme růst průměrných mezd kolem tří procent, ale nejčastější mzdy porostou pomaleji,“ říká Šichtařová.
Podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské se průměrná mzda letos zvýší jen zhruba o dvě procenta. „Reálná mzda – po odečtení inflace – však stoupne jen o pouhé půl procento,“ očekává Horská. Růst mezd je škrcen stále ještě vysokou nezaměstnaností a slabým oživením ekonomiky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.