Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Každý desátý člověk koupil vánoční dárek na čerpací stanici

Investice 11.12.2014 | 12:40 0 Komentářů

Každý desátý člověk má vlastní zkušenost s nákupem vánočních dárků na čerpací stanici, ukázal to předvánoční průzkum, který pro společnost Benzina zpracovala agentura STEM/MARK. Vánoční dárky na poslední chvíli někdy nakoupilo už 63 % Čechů. Třicet procent Čechů s nákupy začne pozdě dokonce každý rok. Průzkum také potvrdil obecně zažitou představu o tom, že ženy přípravy na Vánoce a také nákupy dárků více plánují.

Vánoční dárky na poslední chvíli pravidelně nakupuje přes 38 % mužů ale jen 23 % žen. Co vlastně pro Čechy znamená nakupovat dárky na poslední chvíli? Podle průzkumu to pro ženy znamená shánět je týden před svátky, zatímco pro muže to je to spíše dva dny před Vánoci a méně. „Určité procento lidí patří k těm, kteří vždy nechávají věci na poslední chvíli, což se pochopitelně promítá i sem. Prokrastinace, tedy výrazná tendence k odkládání povinností bývá příčinou lidské neefektivity, frustrace a pocitu selhání,“ uvádí psycholog a kouč Pavel Mašek. To může souviset i s relativně vysokou cenou za dárek, kterou na poslední chvíli zákazníci v průměru zaplatí. „Lidé na čerpací stanici nejčastěji na poslední chvíli kupují hračky a alkohol. Nejčastěji za ně utratí mezi 1 000 – 1 500 korunami,“ říká provozní ředitel společnosti Benzina Marek Zouvala.

Když lidé nakupují na čerpací stanici vánoční dárek na poslední chvíli, je to nejčastěji dopoledne nebo ráno na Štědrý den. „Existují ale i tací, kteří dárek kupují na čerpací stanici i pár hodin před rozbalováním dárků. Abychom nejen takovým pozdním zákazníkům o Vánocích zpříjemnili návštěvu našich čerpacích stanic, připravili jsme originální vánoční výzdobu. O vánoční náladu nebudou ochuzeni ani fanoušci na našem Facebooku, mohou ve hře s tematikou adventního kalendáře vyhrát desítky cen včetně tabletu,“ dodává Agnieszka Bobrukiewicz, vedoucí odboru marketingu společnosti Benzina.

Dárky na čerpacích stanicích nejčastěji nakupují Středočeši

Zajímavá čísla ukazují výsledky výzkumu také při pohledu do krajů ČR. Ve středočeském kraji má zkušenost s nákupem dárků na čerpací stanici 20 % lidí. To může souviset s nejvyšším počtem čerpacích stanic ze všech krajů ČR v této oblasti.  Ve středních Čechách funguje aktuálně 1161 čerpacích stanic. Oproti tomu v Praze a na Moravě na čerpací stanici dárek koupilo necelých 7 % dotázaných.

Lidé jsou na nabídku nejhustší sítě čerpacích stanic v Evropě zvyklí a vědí, že pokud půjde „do tuhého“, nabídka na oblíbené čerpací stanici bude nejspíš uspokojivá. Aktuální statistická data ministerstva průmyslu i České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) potvrzují, že při započtení okresek a neveřejných čerpacích stanic, potkají řidiči v průměru jednu pumpu na každém osmém kilometru ČR. 7,8 % dotázaných by si přálo, aby byla nabídka vánočního zboží na čerpacích stanicích ještě širší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.