Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Kazachstán investuje do ekonomiky až 15 mld. USD

Kazašský premiér Karim Masimov dnes oznámil, že stát a soukromí investoři investují do konce letošního roku téměř 15 miliard dolarů do ekonomiky Kazachstánu, tedy téměř 15 % hrubého domácího produktu (Tisková zpráva RSJ Invest).

Část peněz na podporu ekonomiky poskytne kazašský národní fond Samruk-Kazyna, část bude získána emisí vládních cenných papírů a od dalších investorů. Pomoc ještě musí schválit parlament jako dodatek zákona o státního rozpočtu.

Podobně jako další ekonomiky je i hospodářství Kazachstánu paralyzováno globální finanční krizí. Nedávný propad cen ropy ospravedlňuje investici státního fondu Samruk-Kazyna, který je právě určen pro vyrovnávaní negativních vlivů poklesu cen tohoto nejvýznamnějšího kazašského exportního artiklu.

Kazašský prezident Nursultan Nazarbayev přitom zdůraznil, že znárodnění místních bank ve stylu USA a západní Evropy není na pořadu dne. Místní banky se již více než rok snaží zbavit své závislosti na mezinárodním financování, jsou tak v řešení krize mnohdy dále než banky z vyspělých zemí.

O znárodnění bank lze podle Nazarbayeva uvažovat pouze v případě dalšího zhoršení situce v sektoru a rozhodně ne v letošním roce. Stát pomůže bankám prostřednictvím odkupu špatných úvěrů a převzetím aktiv, u nichž hrozí propad ceny v dražbě. Stát však hodlá vykupovat aktiva od bank pod nominální nebo pořizovací cenou (tedy se ztrátou pro banku) a po stabilizaci ekonomik chce získat peníze zpět jejich prodejem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.