Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Kamarádi se rozhádali a projekt za 400 milionů zkrachoval

Investice 08.05.2015 | 17:00 0 Komentářů

Stavba špičkového vědeckého parku v Milovicích, kde měly automobilky testovat aerodynamiku vozů, se zadrhla. Provázejí ji dluhy, exekuce i hádky. Státu tak došla trpělivost a sebral štědrou dotaci.

Kamarádi se rozhádali a projekt za 400 milionů zkrachoval

Milovice – Ta krátká informace z ministerstva průmyslu ve středu málem zapadla jako jedna z mnoha tiskových zpráv. Byla přitom hodně důležitá. Úředníci ministra Jana Mládka definitivně zastavili vyplacení jedné z historicky největších dotací na podporu českého podnikání: 400 milionů korun z evropských fondů na projekt obřího centra pro vědce a podnikatele ve středočeských Milovicích.

Plán, který počítal s českým unikátem – obřím větrným tunelem na testování aut, provázely od samého začátku pochybnosti. Třeba kvůli opakované soutěži na dodavatele stavby, kterou napoprvé vyhrála firma z brněnského paneláku bez zaměstnanců a bez zkušeností.

A jak nyní zjistily Hospodářské noviny, mnoho otazníků celý příběh ještě vzbuzuje. Například proč se stavba zadrhla. Proč se rozhádali autoři celého projektu. Nebo kolik se vlastně utratilo peněz a kde skončily desítky milionů korun z částečně vyplacené dotace a také z bankovního úvěru.

Vědeckotechnický park chtěla vybudovat společnost  VTP Milovice, která v roce 2013 získala 400milionovou dotaci. Za společností stála skupina převážně brněnských podnikatelů kolem sdružení Energoklastr, které už podobný park postavilo u Jihlavy. Vše navíc zaštiťovala spolupráce s pražskou ČVUT a jejími profesory, kteří dostali místa ve vedení společnosti.

Hotovo mělo být letos v létě. Jenže místo špičkového technologického parku s laboratořemi se dnes na okraji Milovic kousek od Prahy tyčí jen torzo hrubé stavby. Právě proto, že termín nejde stihnout, ministerstvo průmyslu dotaci sebralo.

Jde o pozemky, říká bývalý šéf

První zdržení přišlo s opakovanou soutěží na dodavatele. A když stavba po ročním zpoždění konečně začala, po několika měsících se znovu zastavila – a už nikdy nezačala.

Jisté je, že sdružení Energoklastr si loni v září zvolilo nové vedení a rozpadlo na dvě znepřátelené části. „Přestali spolupracovat. Opakovaně jsme je upozorňovali, že se projekt dostal do ohrožení. Nic ale neudělali,“ vysvětluje  právník Jan Rakušan, hlavní postava milovické investice.

Rakušan naznačuje, že mohlo jít o záměr. Vědeckotechnickému centru totiž radnice v Milovicích prodala za 23 milionů pozemky. Celkem 200 tisíc metrů.

Parcely, dnes už zasíťované, ale podle Rakušana po letech získaly na hodnotě – dnes prý daly zpeněžit až za 150 milionů. Takže park sice nebude, výhodně získané pozemky však ve společnosti zůstanou. „Všechny kroky nového vedení směřují ke zužitkování areálu,“ říká Rakušan.

Energoklastru, který celý projekt ovládá, dnes šéfuje podnikatel Josef Komárek, na začátku Rakušanův spojenec a spoluautor milovického centra. „Teorií jsem už za svůj život slyšel…“ mává rukou nad slovy svého bývalého kamaráda. Podle Komárka jednoduše Rakušan se svým týmem pracoval na projektu špatně.

Kolik se utratilo? Nikdo neví

Pozoruhodné je, že nikdo spolehlivě nedokáže říct, kolik se v projektu dosud utopilo peněz. Hovoří se o neproplacených fakturách zhruba za 110 milionů, Jan Rakušan počítá s 80 miliony – ale s upozorněním, že už několik měsíců neručí za to, co se ve spolku děje. A nynější hlavní šéf Komárek také neví: dodnes neviděl účetnictví.

Jisté je, že na dotacích projektu skutečně přišlo 28 milionů, které bude nutné vrátit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.