Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

K „povodňové“ stokoruně si rodiče připlatí ještě dvacku

Investice 07.09.2010 | 09:00 0 Komentářů

Nižší daňová sleva na děti jde proti programovému prohlášení vlády, namítají kritici

Praha – V příštím roce zřejmě zaplatíme na daních o stokorunu měsíčně navíc oproti nynějšku. A kdo uplatňuje i daňovou slevu na dítě, nechá státu každý měsíc ještě dvacetikorunu. Vyplývá to z návrhu novely zákona o daních z příjmů, který poslalo do vlády ministerstvo financí.
Na chystané snížení slevy na poplatníka i slevy na dítě upozornil už v srpnu jako první online deník Aktuálně.cz. Ani po připomínkovém řízení, kde škrty v daňové podpoře rodin kritizovalo mimo jiné i „sesterské“ ministerstvo práce a sociálních věcí, se na návrhu nic zásadního nezměnilo.
Povodňová daň jen na rok
Pokud návrh podle očekávání schválí vláda a sněmovna, klesne sleva na poplatníka o stovku měsíčně, tedy o 1200 korun ročně. Celkově by tak klesla z dosavadních 24 800 na 23 600 korun ročně. Slevu využívá každý, kdo má zdanitelné příjmy.
Jako důvod pro snížení slevy ministerstvo původně uvádělo jen „snížení fiskálního napětí v naplňování rozpočtu“ – zjednodušeně řečeno tedy vylepšení státního rozpočtu. Pár hodin poté, co o návrhu informoval online deník Aktuálně.cz, upřesnil ministr financí Miroslav Kalousek, že takto vybrané peníze by měly putovat do zvláštní položky v rozpočtu, určené na protipovodňová opatření a odstraňování škod po záplavách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.