Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Jüan udělal další krok směrem k získání pozice světové měny

Investice 18.02.2014 | 15:19 0 Komentářů

Čína dnes opět potvrdila důležitost svého postavení na globálním finančním trhu, když podnikla další krok pro svůj jüan směrem k získání statusu světového platidla. Burza v Austrálii (ASX) a Bank of China se totiž v úterý domluvily na možnosti vypořádávání obchodů provedených na australské burze právě v čínském jüanu (komentář Bossa).

Tento krok je vzhledem k úzkému obchodnímu partnerství obou zemí velmi logický, hlavně z pohledu Austrálie, která loni ekonomicky velmi ztratila kvůli klesající poptávce po jejím nerostném bohatství ze strany Číny. Protinožci se proto přirozeně snaží, co nejvíce otevřít svoji ekonomiku právě Číně, na níž jsou závislí a v co největší míře usnadnit přesun kapitálu mezi těmito dvěma státy, aby tak zmírnili negativní dopady pomaleji rostoucího hospodářství Číny.

Čína je největším obchodním partnerem Austrálie, a to nejen z pohledu exportu ale i importu. Do Číny směřuje téměř 30 procent celkového exportu protinožců a naopak Austrálie přijme z Číny 14 procent z celkového importu zboží a služeb. Na vývozu se nejvíce podílí nerostné suroviny jako železná ruda, uhlí, zlato.

Dnešní krok ale není prvním ze strany Číny, který směřuje k uvolnění obchodování s čínským jüanem (CNY) neboli renminbi (RMB). Peking přistoupil k liberalizaci své měny již v minulosti, když postupně uzavřel dohody o měnových swapech s jednotlivými státy. Například s Brazílií, Británií, již zmiňovanou Austrálií a naposledy loni v říjnu i s eurozónou. Konkrétně měnový swap se společnou měnovou unii byl výsledkem narůstajícího významu vzájemných obchodních vztahů. Čína je druhým největším obchodním partnerem evropských firem, které díky swapu mohou vykonávat směnný obchod přímo v jenech a eurech bez mezikroku směny peněz do amerického dolaru (USD).

O významu jüanu jako světového platidla mluví i data Banky pro mezinárodní platby v Basileji (BIS). Juan již v denním objemu realizovaných transakcí překonal například švédskou korunu nebo novozélandský dolar a umístil se tak na 9. příčce v žebříčku objemu vykonaných transakcí v dané měně. Na prvním místě stále zůstává americký dolar. Přirozeně čím více bude Čínská lidová republika uvolňovat obchod s jüanem, tím bude jeho význam narůstat. Nicméně čínská centrální banka stále kontroluje hodnotu kurzu jüanu, který se může odklonit maximálně o 1 procento od bankou pevně stanovených středových kurzů.

Michala Moravcová, analytik finančních trhů společnosti Bossa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.