Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Ještě lepší hypotéka. Kellnerova banka zboří další tabu

Investice 11.02.2015 | 14:17 0 Komentářů

Air Bank začne lákat jen lidi, kteří už hypotéku mají u konkurence. Chce je dostat na nové možnosti předčasných splátek. Nevýhodou je krátká fixace.

Ještě lepší hypotéka. Kellnerova banka zboří další tabu

Praha – Konkurenční boj v oblasti hypoték přitvrzuje. Air Bank ze skupiny PPF Petra Kellnera začíná lákat klienty konkurenčních bank na takzvané refinancování, aby si k ní převedli hypoteční úvěr po skončení fixačního období. Sází přitom na jednoduchost – umožní lidem kdykoli v průběhu fixace snižovat i zvyšovat splátky, kdykoli předčasně splatit část nebo i celou hypotéku. Vše bez poplatku – na rozdíl od konkurence, která předčasné splacení nebo mimořádné splátky penalizuje.

Na druhou stranu jsou další důležité parametry hypotéky od Air Bank zatím omezené. Banka totiž nabízí jen tříletou fixaci, což jde proti současnému trendu, kdy lidé nejčastěji volí pětileté fixace, protože chtějí na delší dobu těžit z nynějšího období historicky nejnižších sazeb. Air Bank současně nabízí všem zájemcům jednotnou úrokovou sazbu – nyní 2,4 procenta ročně, tedy zhruba průměr trhu podle statistiky Fincentrum Hypoindex (naposledy 2,37 %).

V první fázi, kterou Air Bank nazvala pilotní, nyní osloví s nabídkou refinancování jen lidi, kteří už jí sami dříve dali kontakt jako zájemci o převedení hypotéky. Pilotní provoz poběží jen na jedné pobočce v Praze a jedné v Brně. Ostrý provoz – pro všechny zájemce – plánuje banka začít v průběhu března či dubna. Zcela nové hypotéky, tedy nejen refinancované od konkurence, chce spustit zhruba za rok.

Air Bank slibuje rychlý převod hypotéky od konkurence – do osmi dnů má být úvěr načerpán při maximální součinnosti klienta, například ohledně ověření podpisu.

Snadné změny splátek

Za průlom lze označit možnost kdykoli v průběhu splácení měnit výši splátky, učinit mimořádnou splátku v jakékoli výši či půjčku rovnou celou předčasně splatit. Za tyto služby se přitom neplatí poplatky, banka s nimi počítá už v úrokové sazbě.

Výše splátky však při změnách musí respektovat pravidlo, že hypotéku od Air Bank je možné splácet maximálně 35 let a do 70 let věku.

Mimořádnou splátku banka dává na speciální účet a nechává ji k případnému zpětnému načerpání v budoucnosti.

Předčasné splacení celé hypotéky umožňuje Air Bank v případech, kdy ji klient nepřevádí ke konkurenci. Kdo se tedy dostane nečekaně k penězům, může hypotéku u Air Bank předčasně splatit bez sankcí. Kdo by s ní chtěl přejít ke konkurenci, musí bance zaplatit náklady, které měla na zajištění úvěru – nyní je to 0,1 procenta ročně. Pokud například po roce odejde z Air Bank ke konkurenci klient s hypotékou ve výši 1,5 milionu, zaplatil by za předčasné splacení 6000 korun.

Konkurence přitom za předčasné splacení požaduje řádově vyšší částky. Nejčastěji banky vybírají pět procent z předčasně splacené částky za každý rok zbývající do konce fixace. Změnit to mají nová pravidla, která nedávno schválila Evropská komise a na jejichž implementaci do Česka nyní pracuje ministerstvo financí. Evropská směrnice omezuje poplatky u předčasného splacení právě maximálně na skutečné náklady – ministerstvo financí nyní řeší, co tyto skutečné náklady jsou. Air Bank mu tedy dává návod.

Mimořádné splátky konkurence umožňuje také, ale jen do 20 procent zbývající jistiny (dluhu) a jen po každých dvanácti řádně zaplacených měsíčních splátkách.

Pružně měnit měsíční splátky jen „na pár kliků“ v internetovém bankovnictví pak v Česku konkurence neumožňuje.

Jednotná sazba a jen na tři roky

Volnost a pružnost u možností splácení je u Air Bank vykoupena pevně danou úrokovou sazbou, kterou banka vyhlásí vždy na konci měsíce pro měsíc následující (takto vyhlášený úrok se bude vztahovat jen na nově sjednané smlouvy). Nyní banka refinancování hypoték nabízí se sazbou 2,4 procenta. Míří na prověřené klienty, kteří neměli problém se splácením hypotéky v jiných bankách. Takoví by si nicméně u konkurence často sáhli na lepší úrok, zvláště pokud mají větší hypotéku a lepší příjmy.

Pro značnou část zájemců může být nevýhodná i tříletá fixace. Ta sice byla dříve nejoblíbenější, ale poté, co úrokové sazby klesly v předchozích měsících na rekordní minima, lidé nyní raději „fixují“ sazbu na delší dobu – nejčastěji na pět let, výrazně roste zájem i o fixace delší. Sama Air Bank toto omezení zdůvodňuje tím, že tříleté fixace jsou nejlevnější pro ni i pro klienty.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.