Sobota 19. září. Svátek má Zita.

Je na stříbře bublina?

Události na trhu dále nahrávají komoditám, přičemž některé z nich dosáhly minulý týden několikaletých maxim. Americká vláda stála před rizikem, že se nedokáže dohodnout na rozpočtu a bude snad muset pozastavit svou činnost, Evropská centrální banka zvedla poprvé od jara 2008 sazbu a v oblibě jsou tak opět carry trades, přičemž největší rozdíl najdeme na měnovém páru AUD/JPY, který od japonského zemětřesení vzrostl o 12% (týdenní komoditní komentář Saxo Bank).

Dolar klesl proti koši měn na nejnižší hodnoty od prosince 2009  a pokračující nejistota, zda se ekonomika ukáže jako dostatečně silná i bez další hotovostní injekce, vede k tomu, že volné prostředky jsou investovány do stříbra, zlata, ropy a kukuřice.

Čína zvýšila úrokovou sazbu ve snaze zkrotit inflaci a dostat pod kontrolu objem úvěrů již počtvrté od loňského října. Dále pak Čína již podruhé v roce 2011 kvůli růstu ceny ropy na trzích zvýšila státem kontrolovanou cenu benzínu.

Index CRB za uplynulý týden přidal 1,4% a i když se těm, co přidali nejvíce, nepodařilo připsat si na komoditní měřítka velké zisky, pozorujeme, že napříč různými trhy došlo k prolomení zajímavých úrovní. Kontrakt na zemní plyn odepsal 7% poté, co Americký úřad pro energetické informace oznámil jednoznačně medvěd týdenní změnu zásob. Trh se od příštího týdne opět zaměří na tvorbu zásob, protože zimní sezóna je u konce a nová produkce zásoby jen zvýší.

Stříbro

Stříbro poprvé za 31 let prolomilo hranici 40 USD a mnozí nyní věří, že cesta k 50 USD, tedy absolutnímu maximu, je hotová věc. Celkové prostředky zainvestované ve fondech ETF se dostaly na nová maxima a od březnové korekce rekordně stouply. Celkově ETF fondy nyní drží téměř 50 milionů uncí a jsou o 45% vyšší než před rokem.

Investoři kupují akcie na stříbro a poptávka po stříbrných mincích v Číně a Indii roste nevídaným tempem. Stříbro za uplynulý měsíc přidala 12% a za uplynulý rok 120%, což je opravdu pozoruhodný výkon, protože o nedostatku stříbra nemůže být řeč.

Hlavní příčinou vývoje ceny stříbra tedy byly především peněžní toky do investičních fondů, navíc se přidaly do party také hedgeové fondy. Toto může být také jedním z hlavních problémů v situaci, kdy rally nabrala směr. Trh se stříbrem je i nadále poměrně malý a vykazuje vysokou betu se zlatem. To nadále míří na sever neméně radostně, ale pamatujte, že na tobogánu po cestě nahoru následuje jízda z kopce, během které se nabírá značná rychlost.

Hlavní konzultantská firma v oblasti kovů, GFMS, vyjádřila minulý týden obavy z rychlého nárůstu ceny, nicméně nevidí důvody, proč by aktuální nálada na trhu nemohla cenu vyhnat až k 50 USD. Zároveň varovala před rizikem prudkého poklesu, pokud by investoři přistoupili k prodejům a nabídka by převážila poptávku.

Zlato

Zlato následovalo stříbro směrem vzhůru, dosáhlo nového maxima a vypadá to, že by mohlo během druhé čtvrtletí atakovat hranici 1500 USD. Při srovnávání cen obou kovů je to stříbro, které na sebe poutá pozornost. Nyní má jedna unce zlata hodnotu 36,5 uncí stříbra, na začátku roku 2011 to bylo 46 uncí a před rokem 63.

Ropa

Ropa pokračuje v růstu a Brent se dostává do nebezpečného pásma nad 120 USD za barel, kde by v případé, že by se tam udržela déle, mohla negativně působit na růst světové ekonomiky a v důsledku toho na pokles poptávky. Poslední růst přišel navzdory tomu, že chyběly nové zprávy. Krize v Libyi stále není vyřešená a další známky toho, že by se konflikt rozrůstal, nejsou.

V Nigérii, největším africkém producentovi ropy a nelidnatější zemi Afriky, se 9. a 16. dubna konají prezidentské a parlamentní volby. Volby v letech 2003 a 2007 provázelo násilí a přerušení dodávek a tak trh bude dění sledovat.

Obilniny

Obilniny pokračují od reportu Amerického ministerstva zemědělství 31.3. v býčím trendu. Report ukázal velmi nízké zásoby kukuřice a sojových bobů. Díky tomu cena kukuřice minulý měsíc překonala maximum 7,65 USD za bušl z roku 2008, protože i přes skvělé pěstební podmínky se nepodaří zásoby doplnit. K růstu navíc přispívá i vysoké cena zemního plynu, která je proti průměru z roku 2010 vyšší o 34% a díky které je výroba etanolu atraktivní. Jediné, jak lze poptávku po etanolu omezit, je nechat to na přirozeném procesu růstu ceny až k hranici, kdy se pokles poptávky projeví.

Pšenice

Pšenice zůstala za kukuřicí téměř o 9%, protože předcházející report přinesl pro zásoby pšenice lepší zprávy. V Rusku se našlo navíc 8 milionů tun pšenice a to otvírá možnost, že by čtvrtý světový exportér mohl zrušit zákaz vývozu. Ukázalo se, že farmáři drží v obavách před rostoucími cenami o 3 miliony tun více a na jihu země se v silech našlo navíc 5 tun pšenice, která byla před zákazem určena na vývoz.

Domácí ceny se navíc znatelně snížily, protože Rusko očekává produkce až 85 milionů tun, o 41% více než loni. Zákaz exportu nicméně bude trvat až do doby, než bude známá letní produkce.

Kakao

Export kakao z Pobřeží slonoviny by se měl obnovit během několika dní. Podle Spojených národů současný prezident převzal kontrolu po prezidentovi předchozím, který je po násilnostech spojenými s prezidentskými volbami, které se konaly 28. listopadu, uvězněn doma.

Ve skladech je k nalodění připraveno zhruba 440 000 tun kakaa, z nichž část může být poničena. Spekulace o ukončení konfliktu snížily cenu kakaa od březnového maxima o 19%, což i po překotném vývoji v posledních měsících znamená v ročním srovnání cenu vyšší o 1,2%.

Ole S. Hansen, Senior Manager

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.