CZK/€ 23.665 +0,17%

CZK/$ 21.955 -0,23%

CZK/£ 27.592 +0,55%

CZK/CHF 24.356 +0,50%

01. 06. 2021

0 komentářů

Je Bitcoin opravdu nová verze zlata?

 

Bitcoin vlastní zhruba 17 % světové populace a 46 milionů Američanů. Nadnárodní společnosti jako Amazon, Microsoft nebo Home Depot ho přijímají jako běžnou formu platby. Světem v současnosti obíhají bitcoiny v hodnotě přibližně 36 bilionů dolarů.

Loading 

V posledních týdnech se znovu objevují obavy, že kryptoměny mohou stát před další katastrofou. Výprodej během minulého měsíce smetl přibližně 50 % hodnoty bitcoinu propadem na úroveň 30 000 USD. Po bolestivých slovech Elona Muska a činech čínské vlády proti kryptoměnám, by propad mohl, ale nemusel znamenat jen chvilkové zakopnutí v růstovém trendu.

Široké přijetí investičním světem

Na druhé straně se však ozývají uznávání investoři jako Ray Dalio nebo Carl Icahn, spolu s investičními bankami JPMorgan a Goldman Sachs, které rozdmýchávají svět digitálních jmen (zejména ethereum a bitcoin). Důvodem zájmu o kryptoměny může být mnoho, ale z vyjádření investorů je možné se domnívat, že primárním důvodem je inflace.

„Myslím si, že současná inflace je přirozeným manifestem,“ řekl Dalio a dodal, „ještě tu není – ale měli jsme ji v 70. letech a co se stane, pokud přijde, [lidé] budou hledat alternativu uchovávání hodnoty mimo dolar. Nyní je dolar rezervní měnou, ale pokud se budou nadále tisknout peníze, nebude.“

REKLAMA

Carl Icahn se pro Bloomberg Markets Taylor Riggs minulý týden vyjádřil, že nevlastní žádné digitální měny, ale plánuje investovat maximálně 1,5 miliardy dolarů. Jeho preference je ethereum, které lze použít jako platební systém i uchovatel hodnoty. Na druhé straně slouží bitcoin pouze jako uchovatel hodnoty.

Platby kryptoměnami

Zatímco počet bitcoinových transakcí je mnohem menší než v případě společností Visa nebo Mastercard, síť přesouvá obrovské množství peněz. Bitcoin ve skutečnosti není konkurence zmíněných společností, ale spíše doplněk a řešení problému poplatků za platby.

Je snadné říci, že Bitcoin je pomalý a drahý při srovnání s klasickým bankovním převodem. Ale při bližším pohledu zjistíme, že při průměrné ceně 35 dolarů za přeshraniční platbu je opak pravdou.

REKLAMA

Dalším faktorem jsou tarify, které při procházení platby centralizovaným zprostředkovatelem mohou znamenat ukrojení z posílané částky. V některých případech je dokonce nutné pro přesun peněz povolení a oprávnění. Pokud však jde o kryptoměny, tak se se zmíněnými omezeními ani jedna strana převodu nepotýká.

Shrnutí

Shrnutím zmíněných faktorů: aktuální objem aktivity, potenciální úspora nákladů pro miliony uživatelů, akceptace respektovanými společnostmi, případy použití v reálném světě a pouze 1-2 % celkového vytěženého objemu používaného na nelegální účely dělají Bitcoin bezkonkurenčním.

Na druhé straně je však nutné poznamenat, že navzdory vysokým nákladům na provoz bitcoinu, je tu i velká hodnota. V ideálním světě bez regulaci vlád, by pravděpodobně bitcoin dosáhl už dávno hodnotu 100 000 dolarů za jednotku, ale v našem světě je to spíše sázka na to, že vlády nebudou příliš omezovat nebo zdaňovat kryptoměny, které mohou společnost posunout o krok dál.

Lukáš Baloga, ProfitLevel

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komu patří nejvíce bitcoinů? Digitální zlato vlastní státy, korporace i miliardáři

Největším držitelem bitcoinu je bezpochyby jeho tajemný tvůrce Satoshi Nakamoto, který o své prvenství dost možná nikdy nepřijde. Na blockchainu je mu přisuzováno vlastnictví přibližně 1 milionu BTC, které Nakamoto nashromáždil na více než 22 000 adresách. Mince se od dubna 2011, kdy se Nakamoto v bitcoinové komunitě odmlčel, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *