Středa 22. září. Svátek má Darina.

Japonský jen oslabuje už 11 týdnů v řadě. Prodlouží sérii?

Investice 31.01.2013 | 16:52 0 Komentářů

Bezprecedentní oslabování jenu, které započalo už v druhé polovině října minulého roku, stále trvá. Od té doby na páru s americkým dolarem jen ztratil 15 %, když se měnový pár USD/JPY dostal na sklonku minulého týdne nad hladinu 91,00 (komentář XTB).

Přestože v posledních dnech už jeho výkony nejsou, co bývaly, stále je možné, že i tento týden by jen mohl zakončit v černých číslech. I kdyby se tak však nestalo, tak jedenáctitýdenní růstová šňůra je na měnovém páru USD/JPY nejdelší v historii.

 xtb-jen-pokles

Tabulka: Pohyb měnového páru USD/JPY od poloviny října 2012

Jen oslabuje kvůli krokům tamní vlády a centrální banky, které se snaží povzbudit exporty a obnovit japonskou konkurenceschopnost. Tyto pokusy však mají spoustu kritiků, kteří opět vytáhli pozapomenutý pojem „ měnové války“, kdy se jednotlivé země snaží oslabit domácí měny na úkor ostatních.

Už jenom čekáme, kdy se přidá Evropská centrální banka s eurem na čtrnáctiměsíčních maximech na páru s dolarem. Snad budou mít centrální banky dost soudnosti opustit tuto politiku dříve, než z peněz zbydou pouze papírky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.