Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Japonsko čekají předčasné volby, premiér rozpustil sněmovnu

Investice 21.11.2014 | 09:57 0 Komentářů

Šinzó Abe si od nových voleb slibuje posílení mandátu.

Japonsko čekají předčasné volby, premiér rozpustil sněmovnu

Tokio – Japonský premiér Šinzó Abe rozpustil dolní komoru japonského parlamentu, čímž si otevřel cestu k uspořádání předčasných voleb, dva roky po příchodu k moci a dva roky před řádným termínem. Očekává se, že se volby uskuteční 14. prosince.

„Banzai, banzai, banzai,“ zvolali poslanci na zvěst, že jejich mandát zaniká; tradiční pokřik zhruba odpovídá českému „hurá“ či „sláva“. V nové sněmovně se počet zákonodárců sníží z 480 na 475.

Abe avizoval rozpuštění sněmovny už ve středu spolu s odkladem plánovaného zvýšení daně z obratu, a to o 18 měsíců až do dubna 2017. Přehodnotit plány přiměly premiéra mimo jiné údaje o hospodářském poklesu země.

Podle pondělního sdělení Tokia japonská ekonomika překvapivě sklouzla do recese, když hrubý domácí produkt po propadu ve druhém čtvrtletí klesl ve třetím kvartálu v ročním přepočtu o 1,6 procenta.

Abe si od voleb slibuje posílení svého mandátu. Koalici vedené Abeho Liberálnědemokratickou stranou (LDP) prakticky nehrozí, že by mohla ztratit většinu v dolní komoře parlamentu, vzhledem ke slabé opozici.

V posledních průzkumech veřejného mínění přesahovala podpora LDP 36 procent, zatímco pro opoziční Demokratickou stranu Japonska (DPJ) by hlasovalo jen 7,9 procenta respondentů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.