Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Jančura se dočkal, bude mít autobusy i na Slovensku

Investice 13.01.2015 | 17:59 0 Komentářů

Příslušné povolení dopravci dnes udělil Banskobystrický kraj, kterému šéfuje Marian Kotleba.

Jančura se dočkal, bude mít autobusy i na Slovensku

Bratislava – Soukromý železniční dopravce RegioJet z české skupiny Student Agency získal na Slovensku po několikaměsíčním sporu s místními úřady licenci na provozování autobusové linky z Banské Bystrice do Bratislavy. Od února tak vstoupí na slovenský trh autobusové dopravy, doposud na Slovensku provozuje jen vlakové spoje.

Příslušné povolení dopravci dnes udělil Banskobystrický kraj (BBSK), oznámil jeho mluvčí Vladimír Gürtler. Stalo se tak poté, co podobnou žádost RegioJetu loni v listopadu Bratislavský kraj zamítl. „Předseda BBSK Marian Kotleba věří, že tato linka pomůže rozvoji Banskobystrického kraje, zlepší život jeho občanů, zvýši komfort a služby dopravců pro cestující veřejnost a podpoří podnikatelské prostředí,“ uvedl Gürtler.

Zatím jen spory

RegioJet plánoval nedotovanou autobusovou linku z Bratislavy přes Nitru do Banské Bystrice spustit už loni na podzim. Slíbil levnější jízdné, než účtuje konkurence.

Během posuzování žádosti o získání příslušného povolení se majitel RegioJetu Radim Jančura dostal do sporu také s Bratislavským krajem (BSK). Podnikatel opakovaně tvrdil, že úřad postupoval v řízení protizákonně, když licenci nevydal až na základě dodatečného zamítavého stanoviska Nitranského kraje.

Proti nové lince se dříve postavilo město Nitra. Primátor města Jozef Dvonč to odůvodnil například očekávaným zahuštěním dopravy. Naposledy také hovořil o rekonstrukci autobusového nádraží v Nitře, což prý snižuje jeho kapacitu.

Kvůli dřívějšímu zamítavému stanovisku k žádosti RegioJetu dopravce na začátku roku zahájil na Slovensku billboardovou kampaň, kterou upozornil na údajnou korupci a klientelismus. Kampaň RegioJetu popudila představitele samosprávy a primátor Nitry Dvonč prohlásil, že podá trestní oznámení pro pomluvu.

Dopravci na Slovensku musejí získat licenci na běžnou autobusovou linku i v případě, že ji hodlají provozovat na vlastní komerční riziko. K žádosti se vyjadřují dotčené kraje.

RegioJet není na Slovensku nováčkem. V zemi zajišťuje státem dotovanou vlakovou dopravu na regionální trati z Bratislavy do Komárna a loni v prosinci zahájil dálkovou vlakovou přepravu mezi Bratislavou a Košicemi. Autobusovou linku z Bratislavy přes Nitru do Banské Bystrice chce spustit od pondělí 2. února.

Dopravce patří do skupiny Student Agency, která kromě jiného provozuje mezinárodní autobusové linky mezi Českou republikou a Slovenskem. Spory v minulosti provázelo i zavádění autobusových linek Student Agency v Česku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.