Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Jan Hamáček: Naplnění vládního programu bez bankovní daně si nedovedu přestavit

Banky 28.02.2019 | 13:20 0 Komentářů

Vláda hodlá od příštího roku opět zvýšit důchody nad zákonný rámec. Na vládní priority ale podle šéfa ČSSD, vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka chybí prostředky. Naplnění vládního programu bez bankovní daně není podle něj možné.

„Sociální demokracie dlouhodobě říká, že není možné jen tupě škrtat. Musíme nalézt příjmy. ANO si musí vyjasnit, zda je stále hnutím, které šlo do vlády s ambiciózním středolevicovým programem, nebo se z něj stává pravicová strana střihu Miroslava Kalouska. Když jsme sepisovali vládní program, kolegům z ANO jsem říkal, že ačkoliv je levicový, opírají ho o pravicový rozpočet. Upozorňoval jsem je, že to nebude fungovat,“ uvedl v rozhovoru pro E15 Jan Hamáček.

Vyšší zdanění tabáku, tvrdého alkoholu či nová digitální daň by podle Hamáčka vynesly jen jednotky miliard korun, zatímco z bankovní daně by bylo 10 miliard korun. „Bez ní si naplnění vládního programu nedovedu představit,“ uvedl Jan Hamáček s tím, že na příští rok bude státní rozpočet potřebovat 50 miliard navíc.

„Daně se vybírají dobře. Rezervy ale stále jsou u bank, velkých korporací včetně digitálních nebo v odtocích stovek miliard ročně do zahraničí v podobě dividend. Například v Německu jsou podobné daně podstatně vyšší a jde o velmi prosperující ekonomiku s rozpočtovým přebytkem téměř 60 miliard eur. Mantra českých pravicových ekonomů, že čím nižší daně, tím výkonnější hospodářství, nefunguje,“ dodal Jan Hamáček.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.