Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Jak zkrátit čekání na kladné zhodnocení

Po záporné dekádě akciových trhů se někdo může ptát, jak dlouhý musí být časový horizont, aby se dalo očekávat, že akcie vydělají. Historické četnosti výkonností indexu S&P500 od roku 1928 mohou přibližně naznačit, nakolik jsou očekávání ohledně budoucnosti realistická. (komentář Romana Dvořáka, Pioneer Investments)

Z měsíčních hodnot indexu bychom dostali celkem 866 desetiletých period, z nichž 88 % mělo kladnou výkonnost. Vyšší četnost kladného zhodnocení (četnost nad 95 %) měly periody delší než 14 let. Pokud tyto četnosti implikují pravděpodobnosti budoucího chování akcií v indexu S&P500, mohli bychom s poměrně vysokou pravděpodobností očekávat kladné zhodnocení po 14 letech. Pouze historie 30. let dokázala být výjimečně mnohem krutější. Všechny delší ztrátové periody začínaly některým z měsíců v letech 1928 až 1931. Nejdelší ztrátová perioda v historii akciového indexu S&P500 trvala 25 let. Začala 30. 8. 1929 a skončila 31. 8. 1954. Byla to jediná 25letá perioda z celkového počtu 686, na jejímž konci akciový index S&P500 nedosáhl kladného zhodnocení. Předpokladem dlouhého čekání na kladné zhodnocení akcií byl ale jejich nákup na několikaletém maximu. Nyní jsou akcie stále, i po tak rychlém oživení, několik desítek procent pod svými historickými maximy.

Graf 1: Vývoj akciových indexů

 

Četnost kladných period lze nicméně zvýšit pravidelným investováním a rozložením investice mezi akcie a dluhopisy. Na nejdelší ztrátové periodě v historii indexu lze porovnat výsledky jednorázové
a pravidelné investice do amerických akcií a jednorázové investice tvořené z 50 % americkými akciemi a z 50 % americkými vládními dluhopisy. Jednorázová investice klesla o 6 %, zatímco pravidelná investice převýšila hodnotu investic více než dvakrát! Jednorázová investice do smíšeného portfolia sice vzrostla o 50 % (+1,6 % p.a.), ale inflace ji nekompromisně znehodnotila zejména kvůli poválečnému vývoji.


Pravidelné investování zkrátilo čekání na kladný výsledek na nejdelší ztrátové periodě asi o 11 let. Třebaže mělo i své horší periody, ta nejdelší ztrátová byla o několik let kratší než u jednorázového investování. Trvala od 30. 9. 1954 do 30. 9. 1974, naměřili bychom jí tedy přesně 20 let. Důvod ztráty po tolika letech byl v hlubokém propadu akcií až na samém konci tohoto horizontu. Takovému černému scénáři lze úspěšně předejít investováním do vhodného tzv. life cycle produktu.

2 komentáře: “Jak zkrátit čekání na kladné zhodnocení”

 1. Bedja napsal:

  Stále ten samý nesmysl se na mnoha místech po celém svete opakuje a nenechaji si ríci a prestat, ze v nejaké dekáde nebylo s akciemi vydeláno a ukazují to stále na nejakém indexu z USA. Jenze s akciemi bylo vydeláno moc penez v kazdé dekáde, jen s americkým indexem ne. Oni si pletou akcie s indexem. To je veliký rozdíl. S jednotlivými akciemi z Cech a Chiny a Nemecka a i z USA byly minulou dekádu vydelány stovky procent a s americkým indexem to nelze vyvrátit, vzdyt s indexem z USA spekulují jen krátkodobe traders, ale zádný akcionár nekupuje index. Tedy index nemusí býti drzen 30 let ani 50 let, aby byl výnos kladný !! Index bývá drzen jen pár hodin od traders. A kdyz nebyly levné akcie 2000-2001, ale az roku 2002 nebo 2003, tak se koupily akcie 2003 teprve a od 2003 do 2007 se s nimi vydelaly stovky procenet. Index byl od 2000 do 2009 brzden akciemi jako GM a C, ale bylo v nem i plno výnosných akcií od 2003 do 2007.

  • Radek napsal:

   Kdepak, do indexu investují i dlouhodobí investoři. Spousta podílových fondů se indexy řídí. A jsou i indexové certifikáty – také pro dlouhodobé investice.

   Jistě se dá vydělat jednotlivými akciemi víc. Ale… kterými? Jak je spolehlivě poznat? To je, oč tu běží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.