Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Jak skončí druhý pilíř penzí. Lidé dostanou na výběr

Investice 05.11.2014 | 06:00 0 Komentářů

Systém zvýhodňuje jen malou část obyvatel a větší část dokonce znevýhodňuje, říká ministryně práce a sociálních věcí.

Jak skončí druhý pilíř penzí. Lidé dostanou na výběr

Praha – Lidé, kteří si na důchod spoří v takzvaném druhém pilíři, dostanou po jeho zrušení na výběr. Buď si nechají naspořené peníze včetně důchodového pojištění vyvedeného ze státního systému poslat na bankovní účet (případně přes poštovní poukázku), nebo převést do třetího pilíře, tedy do „penzijního připojištění“. Počítá s tím návrh připravený ministerstvem práce a sociálních věcí, který má online deník Aktuálně.cz k dispozici.

Návrh ministryně Michaely Marksové Tominové (ČSSD) by vláda měla schválit v příštím týdnu, hned poté začne ministerstvo pracovat na konkrétním znění zákona. Koalice se totiž před týdnem přiklonila k rychlejší variantě zrušení druhého pilíře, tedy už k 1. lednu 2016. Ve hře byl ještě o rok pozdější termín.

„Tento systém zvýhodňuje jen malou část obyvatel a větší část dokonce znevýhodňuje. Druhý pilíř v minulém roce odsál ze společného důchodového účtu 250 milionů a tento rok to má být až 750 milionů korun. Apelovala jsem tedy na to, aby byl zrušen co nejdříve,“ říká ministryně.

Druhý pilíř odstartovala penzijní reforma prosazená koaliční vládou ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Od ledna 2013 si do něj lidé mohou přesměrovat tři procenta odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů pak musí přidat ze svého.

Peníze se lidem vrátí do konce roku 2016

Návrh ministerstva kopíruje doporučení důchodové komise z letošního léta. Počítá s tím, že zhruba 83 tisíc účastníků druhého pilíře dostane zpět všechny naspořené peníze. Lidé se budou moci rozhodnout, jestli do státní pokladny vrátí vyvedené důchodové pojištění, nebo si ho ponechají a sníží si tím o odpovídající díl budoucí důchod ze státního (prvního) pilíře.

Ministerstvo navrhuje, aby od 1. ledna 2016 byly zastaveny platby do druhého pilíře. Do konce března 2016 by penzijní společnosti měly svým klientům ve druhém pilíři poslat informaci o ukončení systému. Lidé by jim pak do konce září 2016 měli dát vědět, kam chtějí poslat peníze. Ty by pak penzijní společnosti poslaly do konce roku 2016.

Hrozí žaloby

Návrh také připomíná možnost, že penzijní společnosti budou po státu požadovat kompenzace v řádu stamilionů korun za náklady vynaložené na zavedení i ukončení systému.

Důchodová komise vládě vyplácení kompenzací nedoporučila. Soukromé firmy podle šéfa komise Martina Potůčka musí počítat s riziky podnikání. Tehdejší šéf opoziční ČSSD výslovně firmy varoval, že po převzetí vlády druhý pilíř zruší.

Penzijní společnosti zatím případné požadavky na kompenzace nekomentují. „Ještě jsme se o tom nebavili, každopádně to ale nevylučuji,“ říká například šéf Penzijní společnosti České spořitelny Aleš Poklop.

S rušením druhého pilíře vedle penzijních společností nesouhlasí také pravicová opozice ODS a TOP 09. Byla to totiž právě Nečasova vláda s Miroslavem Kalouskem jako ministrem financí a Jaromírem Drábkem jako ministrem práce a sociálních věcí, která druhý pilíř zavedla.

Žalobu na stát zvažuje i sám Kalousek. „Jako účastník druhého pilíře jsem připraven bránit se soudní cestou. Politicky a systémově s rušením druhého pilíře nesouhlasím, protože by to ze systému odstranilo potřebný princip zásluhovosti. Ty dvě věci ale nespojujte – první je osobní stanovisko účastníka systému, druhé je stanovisko strany TOP 09,“ shrnul svůj postoj už v květnu v deníku Insider Kalousek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.