CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

15. 10. 2021

1 komentář

Jak rozparcelovat pozemek? Souhlasu stavebního úřadu se nevyhnete

 

Píšeme na Hopoindex.cz: Jaká pravidla a postup musíte dodržet, pokud chcete rozparcelovat pozemek? Od roku 2018 již není nutné, aby se při dělení pozemku změnil vlastník. Rozparcelovat si tedy můžete vlastní pozemek pro případ, že byste s jednotlivými částmi chtěli nakládat v budoucnu. K dělení však potřebujete souhlas stavebního úřadu.

Loading



 

Více se dočtete v článku „Jak rozparcelovat pozemek? Souhlasu stavebního úřadu se nevyhnete“ na serveru Hypoindex.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Pojištění schopnosti splácet přináší jistotu v nejisté době, všespasitelné ale není

Život je plný nejistoty, a ztráta schopnosti pracovat kvůli nemoci nebo úrazu může hned záhy znamenat i výrazný pokles nebo dokonce ztrátu pravidelného příjmu. Pojištění schopnosti splácet je produktem, který dokáže tuhle díru v domácím rozpočtu zacelit – proto jej mají ve své nabídce tuzemské pojišťovny, které […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Viktor Audrlický

    25 listopadu, 2021

    Vyhnete!!!!
    Rozparcelovat pozemek je dle soudů možné i bez souhlasu stavebního úřadu! Dokonce k tomu ani nepotřebujete vyplňovat formuláře jako například přílohu č. 4 k vyhlášce č. 503/2006 Sb.
    Vydání rozhodnutí o souhlasu stavebního úřadu k dělení totiž dle rozhodnutí OS v Hradci Králové10 C 174/2005, potvrzeného KS 19 Co 177/2020 , NS 22 Cdo 3698/2020 i III. ÚS 3804/19 není třeba!!!!
    Cituji z rozhodnutí: Soud uzavřel, “ že žaloba pro zmatečnost není důvodná, neboť soudy nepřekročily svoji pravomoc, když rozhodly o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví účastníků za současného vymezení nové pozemkové parcely, aniž by k tomu měly předcházející stanovisko stavebního úřadu, neboť takového nebylo třeba. Zákon soudu přímo umožňuje rozdělení spoluvlastnictví (a bylo tomu tak i za dřívější právní úpravy – k tomu viz ust. § 142 a násl. zákona č. 40/1964 Sb., i nyní § 1140 a násl. zákona č. 89/2021 Sb.) a žádné rozhodnutí stavebního úřadu k takovému soudnímu rozhodnutí není třeba.“

    Z toho vyplývá, že zákon umožňuje rozparcelovat pozemek jednoduše tím způsobem, že převedete spoluvlastnický podíl na pozemku, například své manželce a následně podáte žalobu na zrušení a vypořádání spoluvlastnictví dle § 1140 NOZ . Soud pak rozhodne dle Vašeho návrhu a rozdělí parcelu na základě geometrického plánu a souhlas stavebního úřadu k rozdělení nepotřebuje.
    Manželka Vám následně oddělený pozemek – pokud bude chtít-,daruje zpět a vy vlastníte samostatné dvě parcely.
    Soud ve výše uvedeném řízení dokonce určil, že na oddělené parcele je možné postavit rodinný dům!!!!!

    Odpovědět