Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Jak proti skupování zboží ve Venezuele? Skenery prstů

Investice 08.03.2015 | 09:11 0 Komentářů

Deset let trvající státní kontrola cen zničila místní výrobu a láká pašeráky, kteří mohou skoupené zboží se značnými zisky znovu prodat na černém trhu nebo v Kolumbii.

Jak proti skupování zboží ve Venezuele? Skenery prstů

Caracas – Venezuela začne v supermarketech po celé zemi instalovat zhruba 20 000 snímačů prstů ve snaze zabránit skupování základních druhů zboží.

Právě panické a spekulantské skupování vláda považuje za příčinu dlouhých front a všeobecného nedostatku základních druhů zboží. Podle odborníků je ale vina spíše na straně špatného ekonomického vedení země, napsala agentura AP.

Venezuela, která je bohatá na ropu, už celé měsíce postupně zavádí přídělový systém ve státních supermarketech podél západní hranice s Kolumbií, kde představuje značný problém skupování zboží za státem kontrolované ceny a jejich pašování do Kolumbie.

V sobotu uvedl venezuelský prezident Nicolás Maduro, že sedm velkých soukromých řetězců souhlasilo s dobrovolným zavedením snímačů otisků prstů. „Prosím všechny občany o pochopení. Je třeba si uvědomit, že tu dochází ke spoustě manipulací,“ řekl Maduro.

Ekonomové jsou ale přesvědčeni, že tyto snahy selžou. Podle jejich názoru deset let trvající státní kontrola cen zničila místní výrobu a láká pašeráky, kteří mohou skoupené zboží se značnými zisky znovu prodat na černém trhu nebo v Kolumbii.

Pokles světových cen ropy o téměř polovinu od listopadu loňského roku zmenšuje přísun dolarů do země. Ty jsou přitom potřeba k dovozu čehokoli od mléka až po automobily. Ropa představuje 95 procent veškerého venezuelského vývozu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.