CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

31. 07. 2020

0 komentářů

Jáč: Eurozóna hlásí prudký propad. Na předkrizovou úroveň se vrátí nejdříve v roce 2022

 

Ekonomika eurozóny dle předběžných údajů vykázala v letošním druhém čtvrtletí propad HDP 12,1 % v mezičtvrtletním a 15,0 % v meziročním vyjádření.

Loading



 

V obou případech jde o rekordní míru poklesu HDP, nejde ale o překvapení, neboť dramatický propad ekonomické aktivity byl v případě druhého čtvrtletí zřejmý a souvisel s omezeními v rámci boje s koronavirem.

Třetí čtvrtletí s veškerou pravděpodobností přinese oživení ekonomiky eurozóny ve smyslu mezičtvrtletního růstu HDP, nicméně zprávy na poli koronaviru připomínají, že pandemie i nadále představuje riziko pro hospodářský výhled v Evropě a i v dalších regionech světové ekonomiky.

HDP eurozóny bude meziročně klesat i v dalších čtvrtletích, počínaje letošním třetím kvartálem se ale tempo tohoto poklesu bude zmírňovat.

Mezičtvrtletní pokles HDP eurozóny o 12,1 % odpovídá očekáváním trhu a jde o historicky nejprudší mezičtvrtletní propad.

REKLAMA

V meziročním vyjádření byl ve druhém čtvrtletí též dosažen rekord, neboť pokles HDP o 15 % je bezmála trojnásobný v porovnání s prvním čtvrtletím 2009, kdy svět zápasil s velkou finanční krizí.

Údaje o výkonu HDP v letošním druhém čtvrtletí představují tzv. předběžný bleskový odhad a mohou tedy být dále zpřesňovány.

Zatím také pro eurozónu jako celek nejsou k dispozici detaily, co se týče struktury HDP za letošní druhé čtvrtletí jak ve smyslu výdajů, tak ve smyslu výkonu jednotlivých odvětví průmyslu, služeb a dalších sektorů v ekonomice.

Podobně jako v případě české ekonomiky pro eurozónu ale též platí, že koronavirus zasáhl exporty, investiční výdaje firem a spotřebu domácností a že nad pomyslnou hladinou se tak zřejmě držela pouze spotřeba vlády.

REKLAMA

Na straně tvorby HDP pak byla otřesena aktivita jak ve zpracovatelském průmyslu, tak ve službách, nicméně první průzkumy pro červenec naznačují, že se tyto sektory postupně vracejí k růstu s tím, jak odeznívají dopady restrikcí spojených s koronavirem.

V každém případě ale druhé čtvrtletí přineslo v eurozóně výrazný propad ekonomické aktivity, v mezičtvrtletním vyjádření ve většině případů o více než 10 %.

Toto konstatování platí pro velké ekonomiky typu Německa, Francie či Italie a stejně tak pro menší otevřené ekonomiky, jakými jsou Belgie či Rakousko.

V tomto kontextu je mezičtvrtletní pokles HDP České republiky o 8,4 % pozitivním překvapením jak ve smyslu tržních očekávání, tak v porovnání s naprostou většinou západoevropských ekonomik.

Pro letošek tedy čekáme pokles HDP eurozóny o 10 %: pro srovnání, v roce 2019 vzrostla ekonomika eurozóny o 1,2 %.

Pro rok 2021 pak pracujeme s předpokladem růstu HDP eurozóny v oblasti 5,5 %: hospodářský pokles související s koronavirem tak nebude plně vykompenzován ani v roce 2021 a výkon ekonomiky eurozóny se vrátí na předkrizovou úroveň nejdříve v průběhu roku 2022.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *