Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Italové nahrazují euro speciálními kupóny

Itálie už dluží skoro dva biliony eur, což je 25 rozpočtů České republiky. Místní však přestali spoléhat na politiky a snaží se pomoci si sami. Euro na lokální úrovni nahrazují kupony.

Například majitelka kavárny a obchodu Benvenuta Plazzoltová z italského městečka Friuli se zapojila do projektu nazvaného Šeky. Zákazníci u ní mohou platit 20 procent ceny speciálními kupony a podpořit tak místní podnikatele.

"Banky se k podnikům chovají velmi agresivně.Hodně firem kvůli tomu zkrachovalo. Úroky z půjček byly velmi vysoké. Fakt, že se může vytvořit alternativní měnový systém, i když jen lokální, je pro mě moc důležitý," říká Benvenuta Plazzoltová.

Obchodníci a řemeslníci musí vždy říct, jak vysokou slevu na šeky poskytují. Některé firmy dokonce obchodují mezi sebou pouze v papírových kuponech. "Tyto šeky se rozdávají zadarmo těm, co se stanou členy naší asociace. Stačí se zapsat na internetu a dostanete kupony v hodnotě 100 peněz. Když dojdou, pošleme nové," komentuje situaci Federico Varutti z asociace Arcipelago SCEC. 

Systém motivuje místní obyvatele, aby utráceli u místních malých podnikatelů.

V italském Filettinu si dokonce již tisknou vlastní měnu. Měna se jmenuje fiorito a městečko si tak chce vydobýt nezávislost. Obyvatelé se vzpouzí vládním úsporným plánům, které mají seškrtat obecní rozpočty a sloučit obce pod tisíc obyvatel.

Zdroj: ČT24

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.