Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Itálii se daří prodávat dluhopisy výrazně výhodněji

Investice 30.01.2012 | 12:45 0 Komentářů

Situace na trhu dluhopisů se výrazně zlepšila po zásahu Evropské centrální banky

Milán – Itálii se podařilo prodat dlouhodobé státní dluhopisy za celkem 7,48 miliardy eur (189 miliard Kč). Díky silné poptávce za ně zaplatí výrazně nižší úroky než za stejné obligace prodané v prosincové aukci.
Podle analytiků se situace na trzích dluhopisů zásadně zlepšila poté, co Evropská centrální banka (ECB) na konci prosince poskytla komerčním bankám levné tříleté úvěry v sumě zhruba půl bilionu eur.
Investoři koupili nové dluhopisy se splatností za deset let při výnosu 6,08 procenta proti téměř sedmi procentům před měsícem. U pětiletých obligací výnos klesl na 5,39 procenta z rekordní výše 6,5 procenta na aukci v polovině prosince.
Snížení ratingu se projevilo na sekundárním trhu
„Aukce dopadla dobře, poměr nabídky a poptávky byl lepší než minule a výnosy výrazně klesly,“ konstatoval analytik trhu dluhopisů Nick Stamenkovich z firmy Ria Capital. Za hlavní příčinu zlepšení označují analytici zásah ECB. „Může to (příznivá nálada na trhu) přetrvat, pokud bude ECB dál dodávat financování,“ řekl Stamenkovich a dodal, že další podobné úvěry od centrální banky se čekají příští měsíc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.