CZK/€ 24.350 +0,25%

CZK/$ 22.389 +0,79%

CZK/£ 28.298 +0,62%

CZK/CHF 25.551 +0,56%

07. 10. 2008

1 komentář

Island přebírá kontrolu nad bankami, hrozí mu bankrot

 


 

O problémech islandských bank se mluví už delší dobu. Ekonomika se začala přehřívat a banky se dostaly do problémů kvůli dluhům, které se u nich nahromadily kvůli agresivní expanzivní politice do zahraničí. V pondělí muselo být zastaveno obchodování s akciemi největších bank a dozor nad islandským finančním trhem rovněž odstavil obchodování s finančními instrumenty od několika společností.

Vláda se rozhodla převzít absolutní kontrolu nad bankami narychlo schváleným a okamžitě platným zákonem a rovněž ručí za 100 % vkladů jejich klientů. Kromě zestátnění může vláda přinutit banky k fúzi, vyměnit topmanagement a stanovit hranice pro jejich odměny.

Vzhledem k tomu, že bilanční suma tří největších bank je desetkrát větší, než roční HDP celé země, je úspěch opatření nejistý. Jako východisko se pak jeví prostředky penzijních fondů, které jsou prý poměrně vysoké.

Centrální banka se rovněž rozhodla zafixovat kurz islandské koruny vůči koši měn na 131 korun za euro. Islandská koruna za poslední týden ztratila k euru více než čtvrtinu své hodnoty. Za posledních 12 měsíců přitom oslabila o více než 70 %.

Zdroj: Patria, ČTK

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • umkkac

    27 února, 2010

    de0phu gsmbkmwpveho, [url=http://hbwjssefokcl.com/]hbwjssefokcl[/url], [link=http://kwzxqgrtqglv.com/]kwzxqgrtqglv[/link], http://sbykuydxaalm.com/

    Odpovědět