CZK/€ 25.280 -0,04%

CZK/$ 23.131 +0,03%

CZK/£ 30.035 -0,31%

CZK/CHF 26.155 +0,21%

22. 11. 2010

0 komentářů

Irsko oficiálně požádalo o pomoc EU a MMF

 


 

Premiér Brian Cowen v neděli večer oznámil, že je klíčovými body jednání plán restrukturalizace bankovního systému Irska a snížení rozpočtového schodku pod 3% HDP do roku 2014. Ve stabilizačním fondu, který letos v květnu schválili ministři financí eurozóny, guvernéři centrálních bank a MMF je připraveno na pomoc zadluženým zemím 750 miliard eur. Ministr financí Brian Lenihan však uvedl, že záchranný balíček nepřekročí částku 100 miliard eur. Mimo mezinárodní pomoci nabídlo Irsku pomocnou ruku také Švédsko a Velká Británie.

Irsko potýká s druhým největším rozpočtovým schodkem ve výši 14,4% HDP v roce 2010. Hůře už je na tom pouze Řecko. Irská ekonomika se dostala do vážných problémů poté, co se stát zaručil za závazky v šesti největších bankovních ústavech, které dosahují téměř 2,5 násobku HDP země. Předpokládá se, že irská vláda zveřejní čtyřletý stabilizační plán nejpozději tento týden v úterý.

I nadále však trvají obavy z možného šíření nákazy do dalších států. "Pro Portugalsko by podobný rozsah pomoci jako u Irska znamenal cca 100 mld EUR a pro Španělsko 632 mld EUR (Španělsko podobně jako Irové trpí důsledky prasklé nemovitostní bubliny, navíc mají chronicky vysokou nezaměstnanost). EFSF (evropský stabilizační fond) má mít k dispozici 750 mld EUR. Problémy navíc nelze vyloučit ani u Itálie, která je ekonomicky ještě větší než Španělsko," říká Ĺuboš Mokráš, analytik České spořitelny.

Zdroj:
X-Trade Brokers, Česká spořitelna

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *