Čtvrtek 28. května. Svátek má Vilém.

Investoři chtějí bojkotovat dluhopisy zadlužených zemí

Investoři hrozí pozastavením nákupů státních dluhopisů těch zemí, kterým hrozí dluhová krize. Reagují tak na plánovaný vznik nového stabilizačního mechanizmu, který má po roce 2013 nahradit současný záchranný fond. Píše o tom dnešní vydání listu Financial Times.

Velkým investitucionálním investorům se nelíbí, že v rámci nového evropského stabilizačního mechanizmu (ESM) budou v případě restrukturalizace dluhu při platební neschopnosti země až na posledním místě při vyplácení dluhu. Přednost bude mít právě ESM, který od roku 2013 nahradí dnešní záchranný fond (EFSF). Na jeho vzniku se v pondělí dohodli ministři financí zemí EU a měl by zajistit levnější půjčování zadluženým zemím.

Někteří investoři odmítají nakupovat dluhopisy daných zamí již nyní a nejistota spojená s postavením investorů k tomu určitě dovede i další velké investory. Tyto kroky vedou k dalšímu růstu úroků dluhopisů, zejména u tříletých splatností, které mají být splaceny po létě 2013, kdy by měl ESM začít fungovat. Také ratingová agentura Standard & Poor´s vyjádřila své obavy z tohoto stavu a hrozí snížením ratingu těm zemím, které si z ESM budou půjčovat peníze.

Zdroj: Patria

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.