CZK/€ 24.345 -0,08%

CZK/$ 23.279 -0,89%

CZK/£ 28.112 -0,91%

CZK/CHF 24.662 -0,45%

11. 02. 2015

0 komentářů

Investiční pobídky se rozšíří, vzniknou i speciální zóny

 


 

Investiční pobídky se rozšíří, vzniknou i speciální zóny

Praha – Vznik speciálních ekonomických zón, v nichž by byla možná vyšší podpora na pracovní místo, má umožnit vládní novela o investičních pobídkách, jejíž návrh dnes schválila Poslanecká sněmovna. Novelu, která má platit od května, nyní dostane k projednání Senát.

Předloha počítá také s tím, že na investiční pobídky by měla nově dosáhnout datová centra a call centra. Více umožní novela žádat o příspěvek na pracovní místo regionům. Cílem změn je udržet atraktivitu Česka pro zahraniční investory i po červencovém snížení maximální výše veřejné podpory.

Poslanci na návrh svého hospodářského výboru výbor upravili výpočet zdaňovacích období kvůli větší dostupnosti daňových slev jako pobídek pro investory. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) s tím souhlasil.

Znevýhodněné Česko

Od července je podle rozhodnutí Evropské komise maximální míra veřejné podpory v českých regionech snížena ze 40 na 25 procent. Česko to znevýhodňuje například vůči Slovensku, Maďarsku, Bulharsku a Polsku. Novela zákona o investičních pobídkách by měla proto přispět k rychlejší návratnosti investičních projektů a systém pobídek zjednodušit.

REKLAMA

Speciální ekonomické zóny mají být odlišné tím, že by v nich byla dostupná vyšší hmotná podpora na jedno nově vytvořené pracovní místo, a to až 300 000 korun. Na pozemky a stavby v těchto zónách bude také možné uplatnit až pětileté osvobození od daně z nemovitostí. Speciálních ekonomických zón by mělo být pět, schvalovat je bude vláda. Tato změna se nelíbila TOP 09, která ji považuje za porušování rovných podmínek.

Nově i pro datová a call centra

Investiční pobídky by měly být nově poskytovány v případě datových center a u call center, které vytvoří více než 500 pracovních míst. O investiční pobídky by mělo mít možnost žádat více subjektů – novela totiž zmírňuje u technologických center a center strategických služeb požadavky pro kvalifikaci do systému investičních pobídek.

Novela také rozšiřuje počet regionů, ve kterých budou moci investoři žádat o příspěvek až 200 000 korun na jedno nové pracovní místo. U projektů technologických center a center strategických služeb se sníží požadavek na minimální počet vytvořených nových pracovních míst. V případě technologických center ze 40 na 20, u opravárenských center ze 100 na 70. Investice s náklady nad 100 milionů eur budou nově podléhat zvláštnímu povolovacímu režimu ze strany Evropské komise.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *