CZK/€ 25.145 -0,12%

CZK/$ 23.453 -0,12%

CZK/£ 29.417 -0,12%

CZK/CHF 25.692 -0,24%

08. 12. 2022

0 komentářů

Inverze americké výnosové křivky se prohlubuje. Je recese nevyhnutelná?

 

Inverze americké výnosové křivky se prohlubuje a všichni víme co to znamená. Americký trh dluhopisů signalizuje, že citelné zpomalení či spíše recese je viditelná již v relativně krátkém horizontu.

Loading



 

Tak například včera bylo ostře sledované rozpětí mezi výnosem desetiletého dluhopisu a tříměsíční pokladniční poukázkou záporné ve výši 87 bazických bodů, což v jednoduchém empirickém modelu vycházejícím z historických dat za posledních 40 let implikuje pravděpodobnost recese ve výši 60 % v nadcházejících 12 měsících.
Nicméně může být ještě daleko hůře. Pokud například Fed zvedne úrokové sazby příští týden o 50 bazických (což je prakticky jisté) a v 1. čtvrtletí 2023 ještě o dalších 50 bodů, tak se sazba tříměsíční poukázky dostane nad 5 %. Naopak pokud se dále budou zhoršovat data z amerického trhu práce (což si fakticky Fed přeje), tak dlouhý konec dolarové výnosové křivky bude rychle klesat k dlouhodobé rovnovážné úrokové sazbě. Je samozřejmě otázkou, kde se tato v praxi nepozorovatelná veličina nachází, ale například Fed ji vidí na úrovni 2,5 %. Neboli desetiletá sazba může velmi rychle poklesnout pod 3 % a směřovat ještě níže. V takovém případě by se negativní sklon dolarové výnosové křivky prohloubil nad mínus 200 bazických bodů, což by v řeči jednoduchých modelů vytlačilo pravděpodobnost recese na hodnoty hraničící s jistotou.

Musí tomu, ale tak být? Nemůže se výnosová křivka mýlit, resp. nemůže to být tentokrát jinak a Fedu se opravdu podaří měkké přistání ekonomiky. Těžko říci. Hospodářské zpomalení se zdá být nevyhnutelné, je však otázkou, jak bude výrazné. My třeba stále sázíme jen na technickou a tudíž relativně mělkou recesi, přičemž prozatím nám průběh hospodářského cyklu v USA dává za pravdu. Na druhou stranu, historická zkušenost rovněž říká, že vysoko-inflační období je nevyhnutelně doprovázeno rekordní inverzí výnosové křivky, která navíc přetrvává velmi dlouho. To je makroekonomický příběh USA 80. let, kdy bylo dosaženo rekordně vysoké inverze výnosové křivky, ale také výrazného nárůstu nezaměstnanosti, které kopírovaly dvě recese. Takže uvidíme…

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *