Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Inspektoři objevili při kontrole 130 nelegálních pracovníků

Investice 11.12.2014 | 17:51 0 Komentářů

Mezi pracovníky bylo 94 tuzemských občanů, 11 cizích státních příslušníků ze zemí Evropské unie a 25 cizinců ze zemí mimo EU.

Inspektoři objevili při kontrole 130 nelegálních pracovníků

Opava – Celkem 130 nelegálně zaměstnaných lidí objevili inspektoři Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) v druhé polovině října při mimořádně kontrole 171 zaměstnavatelů v České republice.

Mezi pracovníky bylo 94 tuzemských občanů, 11 cizích státních příslušníků ze zemí Evropské unie a 25 cizinců ze zemí mimo EU. Sdělila to dnes Ivona Foltisová z kanceláře generálního inspektora SÚIP v Opavě, podle níž jsou výsledky zatím předběžné.

Inspektoři se zaměřili na místa, kde pracuje nejméně 30 lidí v rozsáhlých objektech nebo v objektech, kde má pracoviště více zaměstnavatelů. Šlo například o stavby nebo obchodní centra. Inspektoři tam vždy prověřili pracoviště všech zaměstnavatelů.

Mezi dalšími nedostatky, které odhalili, bylo například 12 případů, kdy lidé pracovali, aniž měli písemně uzavřenou smlouvu nebo dohodu.

„U 44 pracovníků jejich zaměstnavatel nesplnil informační a evidenční povinnosti v souvislosti se zaměstnáváním zaměstnanců ze zahraničí, ve 14 dalších případech se jednalo o nesplnění evidenční povinnosti zaměstnavatele v souvislosti se zaměstnáváním zaměstnanců ze zemí EU. V případě 43 pracovníků nebyla inspektorům předložena kopie dokladů prokazujících existenci pracovněprávního vztahu,“ uvedla Foltisová.

Úřad se zabývá rovněž bezpečnostní práce. V listopadu evidoval 2639 pracovních úrazů. Foltisová uvedla, že 11 úrazů skončilo smrtí zaměstnance a ve 110 případech šlo o závažný pracovní úraz, po němž byl pracovník hospitalizován déle než pět dní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.