Sobota 22. února. Svátek má Petr.

Inflace v srpnu vzrostla na 2,4 %

Meziroční míra inflace vzrostla v srpnu na 2,4 % a je tak v souladu s očekáváním trhu. Meziměsíční růst hladiny spotřebitelských cen dosáhl 0,3 %.

„Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu 2007 o 2,4 %, tj. o 0,1 procentního bodu více než v červenci 2007. Zrychlení cenového růstu nastalo především v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde ceny tabákových výrobků vzrostly o 26,6 % (ze 19,3 % v červenci). Vyšší meziroční růst ve srovnání s červencem měly v srpnu i ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny masa vzrostly o 2,1 % (z 0,7 % v červenci), mléka, sýrů, vajec o 4,2 % (z 2,2 % v červenci), olejů a tuků o 1,8 % (z 0,7 % v červenci). Zrychlení meziročního růstu se projevilo i u kávy, čaje, kakaa, čokolády a cukrovinek v důsledku poklesu jejich cen v loňském srpnu vlivem snížení DPH. V oddíle bydlení se zvýšilo čisté nájemné v bytech s regulovaným nájemným o 15,5 % (ze 14,1 % v červenci). Tržní nájemné bylo vyšší o 0,1 %,“ uvádí zpráva Českého statistického úřadu.

„Inflace prozatím zrychluje jen díky nákladovým faktorům, poptávka se zatím (?) do inflace nepromítá. To spolu s posilující korunou a odložením zvýšení sazeb ECB pomalu odlehčí jestřábí náladu ČNB. Čekáme, že ČNB udělá pauzu v dalším zvyšování sazeb, náš základní scénář je další růst až na začátku příštího roku s rizikem růstu sazeb již ve 4Q,“ uvádí David Navrátil, analytik České spořitelny, ve svém komentáři.

Zdroj: ČSÚ, ČS

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.